Podlaha v kuchyni – jaká by měla být?

Ačkoliv se při výběru kuchyňské podlahy často rozhodujeme podle vzhledu, existují zde však mnohem důležitější atributy, které by měly mít při výběru kuchyňské podlahy „větší váhu“. Někdy ale může být rozhodování složité a nejasné, i když tuto skutečnost máte na paměti a snažíte se jí řídit. Pojďte si proto vyjasnit, jaká podlahová krytina je pro potřeby kuchyně tou „nej“!

Základní pravidla
Při rozhodování o podlahové krytině ve vaší kuchyni byste měli zohlednit následující kritéria:
– Rozměry kuchyně
– Situační poloha kuchyně s ohledem na ostatní místnosti
– Tepelné poměry, jakož i způsob vytápění
– Četnost s jakou bude kuchyň využívána
– Počet osob, které ji budou používat
Bezpečnostní prvky s ohledem na potřeby uživatelů

Po zohlednění výše uvedených kritérií následuje výběr materiálu. Tedy v podstatě volba druhu podlahy. Rozhodně máte z čeho vybírat – nabízí se dlažba, korková i dřevěná podlaha, laminátová neboli plovoucí podlaha a v neposlední řadě kamenná podlaha. Všechny tyto podlahové krytiny vybízí zprvu k tomu, zkrášlit jejich jednotvárnou hladkost nějakým pěkným kobercem. Předně je nutné zdůraznit, že daleko lépe uděláte, zvolíte-li namísto koberce obyčejný běhoun. Rozhodně se však nedoporučuje umístit tento změkčovací prvek pod pracovní plochu, kde je zvýšené riziko znečištění.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

 

Právě oblast pracovní plochy, která je nejvíce aktivně využívána, by měla být „jištěna“ podlahovou krytinou, která je nenáročná na údržbu a má vysokou odolnost. Nabízí se tedy dlažba a kámen – popř. vysokozátěžový laminát, který je ovšem finančně náročnější.

Dlažba
Je v našich kuchyních poměrně oblíbeným typem podlahy, jež zaručuje dlouhou životnost. Nehrozí nasáknutí vodou, je nehořlavá, hygienická a velmi snadno se udržuje. Výběr barev a vzorů je velmi pestrý.

Kamenná podlaha
Splňuje ty nejvyšší estetické nároky, do interiéru vnáší nenucenou noblesu a pocit luxusu. Vybroušením kamene lze docílit vysokého lesku, který však v každodenním kuchyňském provozu představuje určité riziko. V náročném kuchyňském provozu je vhodné kamennou podlahu impregnovat přípravkem, který zabraňuje vsakování vlhkosti a mastnoty.

Umělý kámen
Je zajímavou alternativou pro moderní interiéry a na rozdíl od přírodního kamene nabízí výrazně širší barevnou škálu. Výborně odolává mechanickým i chemickým vlivům, zachovává barvu a snadno se udržuje v čistotě.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Navzdory odolnosti a jiným kladům není dlažba ani kámen tou nejčastěji volenou podlahovou krytinou. Zřejmě je to proto, že oba druhy působí chladně a faktem je, že jejich neschopnost absorbovat teplo zrovna dvakrát neušetří vaše výdaje za topení. To „měkké“ podlahové krytinykorek, lino, kaučuk, laminát a jiné PVC, působí již tepleji.

Korek
Je přírodní materiál se speciální povrchovou úpravou, díky níž se stává odolným vůči poškození. Korkové podlahy jsou typické lehkostí materiálu, odolností vůči vlhkosti a plísním či dokonce zvukotěsností. Korkové podlahy jsou navíc velmi vhodné pro alergiky!

Plovoucí podlaha
Slibuje jednoduchou montáž, jakož i široký výběr designového zpracování a povrchových úprav. Nevýhodou je nižší odolnost proti poškození (např. při pádu ostrého nože) a proti vlhkosti, která může způsobit nepěkné vyboulení podlahy.

Přírodní linoleum
Má velmi dlouhou životnost, vyrábí z přírodních materiálů a jeho základem je lněný olej. Své příznivce si tento druh podlahové krytiny získává svou zvukotěsností, měkkostí a pružností. Seženete jej v různých barvách a vzorech – montáž pak zvládnete i sami.

Kaučuková podlaha
Je velmi odolná krytina ze syntetického nebo přírodního kaučuku. Rovněž umí být pružná a elastická. Účinně tlumí hluk, nejsou na ní vidět vrypy, výborně odolává cigaretovým nedopalkům, tukům a olejům. Kaučukové krytiny se prodávají v mnoha provedeních povrchových úprav i barev.

Laminátové podlahy
Jsou populární pro svůj pěkný vzhled a přijatelnější cenu než klasické parkety. Pokud si vyberete laminátové parkety s imitací dřeva, jejich podobnost s opravdovým dřevem bude k nerozeznání. Mimo jiné se také snadno pokládají, takže si s nimi při troše šikovnosti poradí každý kutil.

Výběr podlahové krytiny do kuchyňských prostor není radno podceňovat. Rozhodně se však nemusíte omezovat pouze na jeden jediný druh podlahy. Naopak, velmi originálně vypadají i vzájemné kombinace jednotlivých podlah. Například velmi působivé a navíc praktické je umístění kamenné podlahy či dlažby pod pracovní linku a pomocí okrasné podlahové lišty „tvrdou“ krytinu napojit, například na korek, či lamino. V dnešní době je výběr skutečně široký, takže stačí jen se pořádně porozhlédnout, jaké možnosti a varianty se nabízejí a následně si co nejlépe vybrat.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: kitchenbacksplashes.blogspot.com, /furniture.exquisite-design.com, bakerinternationalinc.com

14.1.2011 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist