Podlaha v dětském pokoji – měkká, teplá a čistá

Tipy jak zařídit dětský pokoj se časopisy o bydlení jen hemží. Nábytek roste s dětmi, textilní dekorace se vymění stejně rychle jako malba, ale ze všeho nejdůležitější roli v dětském pokoji hraje dobře promyšlený výběr podlahové krytiny, kterou přece jen neměníme tak často.

Výběr materiálu podlahy je podmíněn věkem dítěte. Proto volíme materiály s ohledem na jeho budoucí aktivity. Ideální je podlaha z linolea nebo korku, snadno čistitelné koberce a parkety z lakovaného dřeva či z PVC, které snese i méně šetrné zacházení.

K moderním a nejvíce vyhovujícím podlahovinám patří akustické PVC, známé pod obchodním názvem Marmoleum, pod nímž je skryta celá řada podlahových krytin od antistatického linolea, měkčeného PVC Novilon až po variabilní Marmoleum  click. Všechna linolea zahrnují celou řadu nejrůznějších barev a struktur, a navíc se mohou spojovat různobarevnými svařovacími šňůrami, což umožňuje kombinování barev, vzorů i zajímavých obrazců. Kromě příjemných vzhledových vlastností jsou linolea značky Marmoleum  antistatické, měkké a naprosto bezkonkurenční podlahovou krytinou pro děti trpící astmatem či alergií. Co se týče barevné škály, je skutečně z čeho vybírat. V nabídce prodejců najdete od klasických bílo-černých variací, přes syté či jemnější odstíny téměř všech barev.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

Děti, a zvláště ty menší, tráví na podlaze hodně času, proto se u podlahové krytiny klade důraz nejen na vzhled, ale především na její vlastnosti jako je teplo, měkkost a snadnou údržbu. Všechny tyto vlastnosti má například korková podlaha, která je navíc i výjimečně teplá se zvukověizolačními vlastnostmi. Vyhovuje i alergikům, je antistatická a nepřitahuje prach a roztoče. Rodiče malých objevitelů jistě ocení, že korek je také odolný proti ohni a že korkové podlahy mají tvarovou paměť, což znamená, že po zatížení a odlehčení se vrátí do původního stavu.

Podlaha v dětském pokoji jako dřevěná a laminátová podlaha

Do dětského pokojev panelákovém bytě je stejně vhodná i laminátová podlaha se zámkovými spoji, které do sebe jednoduše zapadají. Oproti korku má ale laminát snížený práh zvukové izolace, takže je vhodné jako podklad plovoucí podlahy použít zvukově izolační podložku. Ne každý ví, že laminátové podlahy jsou roztříděny podle zatížení – do kuchyní, chodeb či obytných místností. Proto je vhodné při koupi podlahy sílu laminátových prvků konzultovat s odborníky.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Dřevěná podlaha v dětském pokoji je sice ze všech materiálů nejteplejší, dobře izoluje hluk, ale na poškození je nejvíce náchylná. Je sice možné podlahu zbrousit a poškozená místa opravit, jenže podlaha z přírodního dřeva je finančně velmi nákladnou variantou, což je při zařizování dětského pokoje nutné brát v potaz.

Koberec je (ne)bezpečí na každém kroku

V pokoji malých dětí, které nejvíce času tráví na zemi, by koberec neměl chybět. Výběr koberce je citlivé téma, neboť se traduje, že v každém koberci se drží prach. S tímto tvrzením lze souhlasit především u celoplošných koberců, u nichž je údržba z hlediska výskytu roztočů velmi problematická. Z těchto důvodů jsou lepším řešením koberce kusové z přírodních materiálů, například bavlny, které se dají vyprat nebo ze syntetického vlákna. Nejkvalitnější a velmi odolné jsou koberce z polyesteru, z dražších pak velurové s velmi krátkým vlasem. V každém případě má mít koberec protišpinivou úpravu a nesmí po podlaze klouzat.

Zamezit pohybu koberce po podlaze se dá několika způsoby. Především vybíráme takový, který má protiskluzovou rubovou stranu. To znamená, že spodní strana koberce je opatřena například latexovou vrstvou  nebo je koberec napuštěn speciální protiskluzovou látkou.
Další možností jsou speciální protiskluzové podložky. Vyrábějí se zpravidla z latexu a skleněných vláken a do obchodů jsou dodávány buď v různě velkých kusech, častěji však v metráži. Instalace podložky je nanejvýš pohodlná – protiskluzová podložka se nelepí, ale pod koberec se pouze vloží.

Podlaha v dětském pokoji, podlaha pro školáka

U dětí školou povinných k nezbytnému vybavení pokoje patří pracovní stůl a židle s kolečky, které na podlaze zanechávají mnohdy neodstranitelné stopy. To je dost dobrý důvod volit podlahovou krytinu s vyšší odolností. Větší děti ocení levnější variantu „dřevěné“ krytiny, v laminátovém provedení, které je od pravého dřeva  téměř k nerozeznání. Optimální je laminát o tloušťce 8 mm v odolnostní třídě 32.

Korková podlaha je rovněž vhodná, a zejména pro alergiky, protože je antistatická a nepřitahuje prach a roztoče, ale stopy po kolečkách židle zůstanou. Tuto, snad jedinou nevýhodu přírodní krytiny hravě odstraní podložka, která se vyrábí v různých velikostech, tvarech i barvách.

Samozřejmě, řešením jsou také podlahy pokryté akustickým PVC či přírodním linoleem. Vždy totiž záleží na zálibách a zaměření dítěte jaké činnosti se nejčastěji věnuje – studiu, počítači nebo lepení modelů..

Další ispirace pro bydlení pro děti ve článku Stále ještě nemáte vyřešený dětský pokoj?

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Pareto, Forbo a archiv autorky

20.1.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist