Podlaha, která vám sedne

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

111179-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Největší favoritkou poslední doby je asi bezesporu podlaha plovoucí nebo také laminátová, jak chcete. Je vyrobena z nosné desky a pokryta imitací některé dřeviny. Výhodou je její nenáročnost při pokládání. Jednotlivé díly do sebe prostě zapadají, a tak ji zvládne položit sám i méně zručný člověk. Navíc ceny těchto podlah se pohybují relativně nízko. Nespornou výhodou je snadná údržba. Co už oceníte méně je její nepříliš velká odolnost proti oděru, především u těch cenově dostupnějších. Velmi snadno u nich dojde při pádu tvrdého nebo ostrého předmětu k poničení, které je nevratné. Pokud chcete mít podlahu zase jako novou, musíte vyměnit celý díl. Laminátové podlahy nesnášejí vlhkost, měli byste je tedy využívat pouze do místností se stálou teplotou a především s nízkou vlhkostí. Do koupelen a saun nejsou vhodné vůbec. Při jejich pokládce dbejte na správný technologický postup, protože jedině tak zajistíte, že sousedi pod vámi neuslyší každý váš krok.

Do popředí se znovu dostává také tradiční dřevo. Především všude tam, kde vyznávají selský styl se hodí podlahy prkenné. Před pokládkou prkenné podlahy se ujistěte, že prkna jsou opravdu dobře vyschnutá, jen tak zabráníte nevzhledným spárám, které při vysychání dřeva mohou vzniknout. Volte vždy dřevo tvrdé, do popředí se dnes dostávají kromě buku a dubu také dřeviny exotické, které mají velmi komfortní uživatelské vlastnosti, valná část z nich je dokonce odolná vůči vodě. Prkenná podlaha však není odolná vůči škrábancům, ale dobrou zprávou je, že ji lze velmi snadno za pomoci brusky a laku vrátit do původního stavu, aniž byste museli složitě vyměňovat jednotlivé kusy. Dřevěné podlahy budou vypadat velmi stylově i v novostavbách, stačí si jen vybrat to správné dřevo. Velký návrat slaví také parkety.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

 

Velmi oblíbenou krytinou jsou podlahy z PVC. Lina nabízí svým uživatelům totiž vše, co si jen od podlahy mohou přát. Jsou velmi odolné vůči oděru, velmi dobře tlumí hluk, snadno se udržují a navíc jsou k dostání v nepřeberném množství druhů, barev a třeba imitací dřevin. Dodávají se v rolích, ale pokládku raději svěřte odborníkovi, abyste nebyli nepříjemně překvapeni boulemi. Oceníte jejich příznivou cenu i snadnou údržbu. A co víc, v případě poničení, ke kterému může dojít pomocí ostrých předmětů se dají poměrně lehce vrátit do původního stavu za pomoci horkovzdušné pistole nebo fenu.

Studená, tvrdá a nepříliš odolná, ale také zdobná, zajímavá a trendy to je dlažba. Než si do bytu či domu tuto krytinu pořídíte, popřemýšlejte o podlahovém vytápění, jak již totiž bylo zmíněno, dlažba je velmi studená. Nevýhodou je také její tvrdost, a tudíž téměř stoprocentní jistota zničení všech křehkých a rozbitných předmětů při pádu na ni. Mimochodem, stejně jako kamenná podlaha není příliš doporučována zdravotníky, protože nadměrně zatěžuje naše záda.

Pro všechny ty, kteří mají malé děti je nejvhodnější krytinou docela jistě koberec. Po letech, kdy se na ně trošku zapomínalo se znovu vracejí v novém kabátě . Výběr je opravdu široký, pokud nechcete mít celoplošný koberec, můžete sáhnout po některém z kusových a svému bytu dodat zajímavý vzhled. Pokud investujete do kvalitního vysavače, pak ani údržba nezabere příliš mnoho času, nutno však podotknout, že v kobercích se velmi rádi drží roztoči a prach a nejsou tak příliš vhodné pro alergiky. Oceníte však měkký došlap, i tepelnou izolaci, kterou nabízí.
Petra Martišková
foto: flooringplaza.com, floorscoveringsessex.co.uk, chinacarpetmfgcorp.blogspot.com, fine-flooring.com, flooringmagazine.org, floorcoverings-intl.com, carpetdepot.net

5.4.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist