Podlaha, která vám sedne

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

podlaha-v-interieru-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock

Plovoucí podlahy

Největší favoritkou posledních let byla asi bezesporu podlaha plovoucí. Je vyrobena z nosné desky a pokryta různými materiály nejčastěji s imitací některé dřeviny či kamene. Výhodou je její nenáročnost při pokládání. Jednotlivé díly do sebe prostě zapadají, a tak ji zvládne položit sám i méně zručný člověk. Navíc ceny těchto podlah se pohybují relativně nízko. Nespornou výhodou je snadná údržba. Co už oceníte méně je její nepříliš velká odolnost proti oděru, především u těch cenově dostupnějších. Velmi snadno u nich dojde při pádu tvrdého nebo ostrého předmětu k poničení, které je nevratné. Pokud chcete mít podlahu zase jako novou, musíte vyměnit celý díl. Levnější laminátové podlahy nesnášejí vlhkost, měli byste je tedy využívat pouze do místností se stálou teplotou a především s nízkou vlhkostí. Do koupelen a saun nejsou vhodné vůbec. Ale výrobci již přišli i s novými typy laminátových podlah, které lze do koupelny bez problému umístit.

Při pokládce plovoucí podlahy dbejte na správný technologický postup, protože jedině tak zajistíte, že sousedi pod vámi neuslyší každý váš krok.

Nechte vyniknout krásu dřeva

Do popředí se znovu dostává také tradiční dřevo. Především všude tam, kde vyznávají selský styl se hodí podlahy prkenné. Před pokládkou prkenné podlahy se ujistěte, že prkna jsou opravdu dobře vyschnutá, jen tak zabráníte nevzhledným spárám, které při vysychání dřeva mohou vzniknout. Volte raději dřevo tvrdé, stále oblíbenější  jsou dnes také dřeviny exotické, které mají velmi komfortní uživatelské vlastnosti, valná část z nich je dokonce odolná vůči vodě. Prkenná podlaha však není odolná vůči škrábancům, ale dobrou zprávou je, že ji lze velmi snadno za pomoci brusky a laku vrátit do původního stavu, aniž byste museli složitě vyměňovat jednotlivé kusy. Dřevěné podlahy budou vypadat velmi stylově i v novostavbách, stačí si jen vybrat to správné dřevo. Velký návrat slaví také parkety.

Lina a spol.

Velmi oblíbenou krytinou jsou podlahy z PVC. Lina nabízí svým uživatelům totiž vše, co si jen od podlahy mohou přát. Jsou velmi odolná vůči oděru, velmi dobře tlumí hluk, snadno se udržují a navíc jsou k dostání v nepřeberném množství druhů, barev a třeba imitací dřevin. Dodávají se v rolích, ale pokládku raději svěřte odborníkovi, abyste nebyli nepříjemně překvapeni boulemi. Případně se dají lepit v dílcích anebo plovoucím způsobem. Oceníte jejich příznivou cenu i snadnou údržbu. A co víc, v případě poničení, ke kterému může dojít pomocí ostrých předmětů, se dají poměrně lehce vrátit do původního stavu za pomoci horkovzdušné pistole nebo fenu.

Dlažba krásné chladí, v zimě však studí

Studená, tvrdá a nepříliš odolná, ale také zdobná, zajímavá a trendy – to je dlažba. Než si do bytu či domu tuto krytinu pořídíte, popřemýšlejte o podlahovém vytápění, jak již totiž bylo zmíněno, dlažba je velmi studená. Nevýhodou je také její tvrdost, a tudíž téměř stoprocentní jistota zničení všech křehkých a rozbitných předmětů při pádu na ni. Mimochodem, stejně jako kamenná podlaha není příliš doporučována zdravotníky, protože nadměrně zatěžuje naše záda.

Čtěte také:

Koberec slaví návrat na výsluní

Pro všechny ty, kteří mají malé děti je nejvhodnější krytinou docela jistě koberec. Po letech, kdy se na ně trošku zapomínalo, se znovu vracejí v novém kabátě . Výběr je opravdu široký, pokud nechcete mít celoplošný koberec, můžete sáhnout po některém z kusových a svému bytu dodat zajímavý vzhled. Pokud investujete do kvalitního vysavače, pak ani údržba nezabere příliš mnoho času, nutno však podotknout, že v kobercích se velmi rádi drží roztoči a prach a nejsou tak příliš vhodné pro alergiky. Oceníte však měkký došlap i tepelnou izolaci, kterou nabízí.

Sáhnout můžete také po podlaze korkové, oblibu si stále více získává marmoleum nebo  podlaha bambusová. Stačí si  jen vybrat. Jakou jste pro svůj domov zvolili vy? Napište nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

16.5.2022 7:00 | autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist