Podlaha do koupelny nemusí být jen dlažba. Jaké máte možnosti?

První volbou pro podlahu v koupelně bývá dlažba. Ale už neplatí, že je to jediná možnost. Chcete-li mít po celém bytě jednotnou podlahu, nemusíte se bát dát do koupelny laminátovou, nebo dřevěnou krytinu. V obou případech platí, že musí mít úpravu speciálně určenou do vlhkých prostor. Ale ani tím výčet možností nekončí…

034_jkh_1258-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Jakub Holas

Předem si důkladně promyslíme novou dispozici, velký čas věnujeme výběru obkladů i sanity s vědomím, že koupelna nám bude sloužit příštích možná i patnáct let a její vzhled není tak snadné změnit jako třeba u obývacího pokoje nebo ložnice, které stačí vymalovat a vyměnit pár polštářů, abychom výrazně změnili atmosféru pokoje.

Podlaha do koupelny se ovšem od dalších v bytě liší tím, že musí splňovat mnohem více nároků. Následující vlastnosti by měly být samozřejmostí:

  • bezpečná a protismyková
  • voděodolná, nezatékavá
  • teplá
  • lehce čistitelná a hygienická
  • trvanlivá
  • estetická

A hlavně musí dokonale ladit s vybraným vybavením a obklady. Ty tam jsou časy, kdy se do koupelny dávala jen dlažba, i když ta v preferencích stále drží první místo. Výběr podlahy je ovšem pocitová záležitost a chlad dlažby nemusí každému vyhovovat.

Ten kdo si chce v koupelně vytvořit wellness atmosféru, raději zvolí dřevo. Vyznavači minimalismu zase sáhnou po betonové stěrce. Budete-li dělat jen levnější renovaci například v nájemním bytě, použijete PVC. Designéři k některým stylům doporučují jen určité materiály, například k venkovskému stylu většinou dřevo.

Nezapomínáme ani na tepelnou pohodu v koupelně. Koupelna by dle doporučení měla mít 23–25 °C, aby rychle vysychala a my se v ní i nazí cítili komfortně. Proto vedle radiátoru nebo otopného žebříku volíme podlahové topení. Vzhledem v používání vody a vzniku páry by také měla být dobře odvětrávaná, aby tam nevznikaly plísně. Kvalita odvětrání by měla hrát roli i při výběru podlahy, protože například korek či dřevo doporučujeme položit jen do dokonale odvětrávaných prostor.

Pojďme se podívat, jaké materiály jsou do koupelen pro roli podlahy vhodné.

Keramická dlažba

Je nejoblíbenější a nejrozšířenější, protože se svými vlastnostmi do koupelny dokonale hodí. Existuje velký výběr dekorů a výrobci obvykle k obkladům nabízejí i sladěnou dlažbu v sérii.

Splňuje i všechny podmínky. Koupelnové podlahové dlaždice vybíráme v nesmekavé úpravě, dostatečně tlusté s otěrem do namáhaných prostor. Protiskluznost se označuje dvěma způsoby. Pro bosou nohu se používají stupně A, B a C (C je nejvíce).

Pro praktický úklid raději sáhneme pro velkoplošných dlaždicích. V případě mozaiky nebo malých dlaždiček raději volíme tmavou spárovací hmotu. Poklad beze spár je možný, velmi náročný na řemeslnou přesnost, proto se používá jen málo. Je cenově dostupná.

Kamenná dlažba

Mnohem dražší, ale také efektnější. Její výhodou je, že ji lze také pokládat beze spár. Povrchovou úpravu si můžete zvolit leštěnou, matnou nebo opalovanou. Leštěný povrch je kluzký, odolává však dobře nečistotám a nejlépe na něm vynikne struktura kamene. Stejně jako keramika i kámen je chladný, proto i pod něj je vhodné podlahové topení.

Vinylová podlaha

Současným interiérovým trendem jsou vinylové podlahy. Jejich výhodou je schopnost vzít na sebe věrnou podobu dřeva či kamene, ale také jejich voděodolnost. Mají zcela uzavřený povrch s úpravou, díky které nepropouští nečistoty. Podlahu tedy stačí setřít vlhkým hadrem nebo mopem. Běžnému vinylu příliš nesvědčí teplotní výkyvy, proto se vždy u prodejce zeptejte, zda je vámi vybraný typ do koupelny vhodný.

Laminátová podlaha

Laminát v koupelně jsme si donedávna nedokázali představit. Kvalitní laminátové podlahy se speciální voděodolnou úpravou se ale už nemusíme bát do koupelny dát. Například podlahy Quick-Step z kolekce Impressive jsou speciálně upraveny technologií Hydroseal, která je chrání před sebemenším poškozením rozlité vody. Nejnovější laminát na sebe navíc dokáže vzít realističtější podobu přírodních materiálů ještě lépe než vinyl, místnosti tak dodá jedinečnou autenticitu a je odolnější.

Dřevěná podlaha

V moderních koupelnách se stále častěji objevuje dřevo, především exotické, jako je bambus, iroko, merbau nebo teak. Díky povrchové úpravě některých dřevěných kolekcí se není třeba obávat pokroucení prken vlivem vlhka. Jejich odolnost můžeme ještě zlepšit impregnací nebo speciálními přípravky proti plísním. Mokré dřevo neklouže a může tak výrazně snížit riziko úrazu. I přesto je ale nezbytné, abychom v koupelně zajistili správné odvětrávání, které zabrání zachycování vlhkosti ve stěnách a podlaze.

Korek

V posledních letech se spolu s trendem příklonu k přírodním materiálům objevuje stále častěji korek. Jeho použití v koupelně má několik výhod – oproti dřevu je výrazně levnější, velmi příjemně měkký a perfektně drží teplo, proto je korek řazen do izolačních podlahovin, které dobře korespondují s podlahovým vytápěním. Pokud se vám nelíbí jeho přírodní vzhled, můžeme vybírat z mnoha barev a vzorů, populární jsou mozaiky, ale korek může imitovat klidně také dřevo či kámen. Jeho použití v koupelně ovšem vyžaduje precizní přelakování a důkladné odvětrání.

Betonová stěrka

Dříve to byl pod omítkou pečlivě skrývaný stavební materiál, který se nyní v některých typech interiérů staví na odiv. V koupelně dokáže vykouzlit zajímavou atmosféru, pro kterou se stále vyhledávanější. Pro úklid je výhodná jejich bezspárovost, nemusíme se obávat ani mechanického poškození ani kluzkého povrchu. Výhodou je i široká barevná škála. V koupelnách se ale nepoužívá beton – stavební materiál, ale předem připravené směsi, které se nanášejí v tenké vrstvě.

Podle druhu pojiva lze stěrky rozdělit na dva základní druhy. Jedním jsou epoxidové a polyuretanové stěrky (pojivem jsou polyuretanové a epoxidové pryskyřice), druhým pak stěrky cementové. Stěrka není sama o sobě voděodolná. V koupelně je vždy nutné uzavřít její povrch olejováním, voskem nebo polyuretanovým či epoxidovým lakem.

12.11.2021 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist