Podívejte se, jak vypadají současné rodinné domy

Současný dům by měl splňovat několik kritérií: stavba z přírodních materiálů by měla být úsporná na provoz, život v ní pohodlný a nenáročný na údržbu. Představíme vám několik domů z celé Evropy, která tyto požadavky splňují. Najdete mezi nimi svého favorita?

Venkovská vila s mansardovou střechou

Dokonale řemeslně provedený dřevěný dům s mansardovou střechou a vikýři poskytuje komfortní bydlení. Minerální omítka bez syntetických pryskyřic se žlutavým nádechem umocňuje skvělý dojem v kombinaci se zelenými okenicemi a okolní přírodou. Vedlejší dvougaráž plně koresponduje s architektonickým pojetím hlavní budovy.

Dřevostavba v americkém stylu

Tento bílý dřevěný dům už na první pohled splňuje tzv. americký sen – velkoryse pojaté prostory jsou doplněny terasou a balkony, které najdete v každém patře. Na střeše jsou nápadné vikýře, v horních patrech jsou klenutá okna a do domu návštěvníky lákají pohodlné schůdky.

Navzdory velkým plochám a okenním portálům tato stavba splňuje ekologické standardy. Je vybavená plynovým kondenzačním kotlem a solárním systémem na ohřev vody. Nechybí však ani možnost si zajistit sálavou romantiku a zatopit si dřevem v krbu.

Dům harmonizující s přírodou a zdravým životním stylem

Obojí je v současné době hodně populární. Zdravý životní styl se každodenně skloňuje ve všech pádech a nemenší důraz je kladený na dokonalý soulad s přírodou. Výhodami toho domu jsou nejen energetická úspornost a použité ekologické materiály, ale vzhledem k prostorové a stavební nenáročnosti také finanční dostupnost.

Dům několika tváří

Moderní dům s klasickou plochou střechou je charakteristický svým moderním designem. Zajímavá je také je fasáda, která se skládá ze tří různých materiálů – přírodního dřeva, šedých obkladů a bílé minerální omítky. Půdorys ve tvaru L je na jižní straně velkoryse otevřený do exteriéru, zatímco na severní straně najdete pouze jedno malé okno. Dostatek světla v interiéru zajišťují celoplošná okna na východní a jižní straně. Na jih je orientovaná také venkovní terasa s přímým přístupem z obývacího pokoje.

Dům splňuje energetické standardy a zvláště obyvatelé podkroví určitě ocení vybavení klimatizační jednotkou, která zamezí nežádoucímu přehřívání v horkých letních měsících.

Dokonale symetrický čtvercový dům

Přestože se tato stavba vyznačuje dokonalou symetrií, určitě vám nebude připadat ani na chvilku nudná. Architektura budovy kombinuje dvě základní funkce inteligentního domu: komfort bydlení s efektivním a úsporným využitím prostoru. Pozoruhodné je, že symetrický půdorys kopíruje také venkovní přístavba.

Pasivní dřevostavba v krásné zahradě

Tento dům je obklopený velkou zahradou, která dokonale koresponduje s jeho přírodní fasádou, skládající se z organické a minerální omítky.

K zajištění co nejnižších tepelných ztrát přispívají malá okna umístěná na severní straně, zatímco k zachycování sluneční energie slouží velké prosklené plochy na jižní a západní straně domu. Navíc díky speciální střešní izolaci objekt absorbuje maximum tepelné energie v horkých dnech a tu pak postupně uvolňuje do interiéru.

Tyto a další dřevostavby najdete v naší fotogalerii.

 

22.4.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist