Podívejte se, jak vypadá bydlení v aktivním domě

V městečku Solbjerg na předměstí druhého největšího dánského města Aarhus proběhla vloni na jaře výstava domů budoucnosti. Na ní byl mimo jiné představený i reálný aktivní dům Futura s energetickými parametry budoucnosti A2020. Jedná se o dílo společnosti KFS Boligbyg A/S, která se projektům aktivních domů věnuje systematicky mnoho let a předpokládá, že se aktivní budovy stanou domy třetího tisíciletí.

1_24188345617_0131b779f3_k-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: KFS Boligbyg A/S

Co je to aktivní dům?

Aktivní domy jsou (zjednodušeně řečeno) na rozdíl od těch pasivních aktivní ve spotřebě energie. Znamená to, že během kalendářního roku vyrobí více energie, než spotřebují. Zároveň vytvářejí zdravější a komfortnější podmínky pro bydlení a díky využívání přírodních zdrojů pozitivně ovlivňují životní prostředí.

Hlavním kritériem je přitom Směrnice Evropského parlamentu a rady 2010/31/EU z roku 2010 o energetické náročnosti budov, která hovoří mimo jiné také o tom, že je nutné přijímat opatření na snížení energetické náročnosti a emisí oxidu uhličitého. Dánská firma KFS Boligbyg A/S si to evidentně vzala za své a představila veřejnosti jeden ze svých vzorových aktivních domů v Solbjergu.

Hlavní úspory zajistí sluneční energie

Při realizaci aktivních rodinných domů musí vzájemně korespondovat architektonický návrh, který optimálně využívá podmínky daného prostředí, s moderními technologiemi. Pak už není nijak složité postavit dům, v němž se obyvatelé budou cítit dobře, dopřejí si komfort v podobě okolní přírody a krásných výhledů na okolní scenerie díky velkým proskleným plochám a přitom spotřebují na vytápění jen minimum energie.

Tyto budovy maximálně využívají přírodní zdroje, hlavně sluneční energii, což jim umožňují především střešní solární panely. K tomu, aby do interiéru pronikalo co nejvíce denního světla a tím se minimalizovaly náklady na umělé osvětlení, přispívá ve vzorovém domě v Solbjergu především velké množství světlíků a střešních oken VELUX, z nichž dvě jsou na dálkové ovládání.

Cihlová fasáda kontrastuje s rámy oken

Zvenku vypadá dům nenápadně, jako kdyby byl trochu ponořený do terénu, avšak přitom je umístěný dostatečně vysoko na to, aby poskytoval svým obyvatelům působivé výhledy do okolní přírody s velkým jezerem. Vnější vzhled umožňuje vyniknout textuře cihlové fasády, která vytváří zajímavý kontrast s dřevěnými profily a černými rámy oken a dveří vedoucích na terasu.

Interiéru dominují bílé stěny a dřevěné podlahy

K prosvětlení interiéru přispívají bílé stěny a stropy obložené akustickými panely, které skvěle harmonizují s teplými tóny dřevěných podlah a dlažeb.

Designéři využili nadčasovou kombinaci bílé s černou (kuchyňský ostrůvek, nábytek v obýváku) a neutrální šedé tóny (sedačka). Zajímavým designovým prvkem je například lustr v kuchyni.

Koupelna s okny je tradičně v bílém provedení. To platí i o dětském pokoji zařízeném ve skandinávském stylu. Pouze ložnice je výjimkou, neboť se tam objevuje sytě modrá stěna za postelí.

Dům je navíc uspořádán podle otevřeného prostorového konceptu, což umožňuje rodině, aby trávila většinu času společně. Tuto myšlenku podporuje také velká terasa, na níž vedou dveře z jídelny i z obýváku.

3.5.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist