Podívejte se na ty nejkrásnější koupací jezírka, co jsou v Česku k vidění

Jak víme, že jsou nejkrásnější? Jezírka, která vám představíme v článku, jsou vítězi třetího ročníku soutěže Koupací jezírko roku. Jejím cílem je ukázat veřejnosti, že pro domácí koupání není nutné používat chemii, protože vodu lze udržet čistou za použití biologických, případně biomechanických prostředků.

19_1-misto-kj-ostatni-cejkov-3-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: www.szuz.cz

Koupací jezírko je bezesporu lepším a vkusnějším řešením než bazén, který je jen velkou vanou na vodu bez života, která vlastně ničemu neprospívá. Jezírka mnohem lépe zapadají na zahrady, protože napodobují to, co je přírodě vlastní, a to nejen vzhledem, ale také funkcí. Také formální jezírka pravidelných tvarů působí na zahradě mnohem přirozeněji, a to vzhledem k používaným materiálům a čisté vodě bez zápachu chloru a přítomným vodním rostlinám.

Bohužel přes všechny jejich přednosti i krásu, se s nimi na zahradách nesetkáváme příliš často. Může to být dáno cenou realizace a také nedůvěrou, že by čištění biologické či biomechanické mohlo udržet vodu čistou.

Biobazén, koupací jezírko a další možnosti

Ceny rozdělila porota do několika kategorií podle způsobu čistění.

Biobazén

Biobazény jsou uměle vytvořené ekosystémy s cirkulující vodou bez přítoku připomínající potoky nebo říčky. Biobazén může mít podobu přírodního jezírka nebo naopak vypadat jako klasický bazén pravidelného tvaru. Základním principem čištění vody je odstraňování mikrobiálního biofilmu, který si lze představit jako kluzký povrch kamenů v tekoucí či stojaté vodě. V případě biobazénu narůstá biofilm především na biofilmovém filtru s velkým povrchem, který bývá zasypán vrstvami štěrku. Filtrace je založena na principu mechanického a biologického čištění vody.

Koupací jezírko

Principem udržení čisté vody je celkově nízký obsah živin. Toho je dosahováno především činnosti zooplanktonu (mikroskopických organismů pasivně se vznášejících ve vodním prostředí) a sedimentací (usazování těžších nerozpustných součástí na dně). V jezírku nejsou použita žádná čerpadla ani filtrační technika, která by tento princip narušila.

Kromě těchto dvou nečastějších existuje bezpočet dalších způsobů čištění vody. Poslední kategorie proto našla své vítěze i mezi nimi.

And the Winner Is:

Kategorie Biobazén

První místo si odvezla firma Ekogreen za obdélníkový biobazén v zahradě elegantního domu v obci Zbuzany západně od Prahy. Kromě dokonalého provedení a citlivého napojení biobazénu na dům porotce nejvíce zaujalo ohřívání vody v pomocí tepelného čerpadla a důmyslný lamelový systém zakrývání vodní hladiny. V přímé návaznosti na obývací pokoj je pobytová dřevěná terasa, na niž navazuje biobazén o rozměrech koupací části 7,5 x 4,6 m s hloubkou vody 1,8 m. Pro děti je k dispozici brouzdaliště s mělkou vodou o hloubce vody 0,5 m. Z ložnice je možné vyjít na druhou menší dřevěnou terasu, jakési molo, které umožňuje vstup do vody z jiné strany biobazénu a zároveň je odděleným intimnějším prostorem pro rodiče. Pod molem je umístěna technologie filtrace vody.

Pomyslné stříbro si na krk pověsil Ondřej Poul z firmy 3D Zahrady za biobazén v Chotěboři. Biobazén lichoběžníkovitého tvaru je rozdělen na plavací část o šířce 3 m a délce pěti metrů, která je hluboká 2 m. Na ni navazuje mělčí koupací zóna. Biofilmové filtry Hydrobalance jsou umístěny ve filtrační zóně. Koupací část je z jedné strany obklopena mělkou zónou s vysázenými rostlinami a zónou pro lekníny. Na protější straně je dřevěné molo, které odděluje biobazén od samostatného jezírka pro ryby.

Kategorie Koupací jezírko

Jediným zástupcem v této kategorii bylo koupací jezírko pod Vodárenskou věží v Českých Budějovicích. Do soutěže je přihlásil Michal Vránek, který si ze slavnostního vyhlášení výsledků odvezl čestné uznání za inovativní přístup k přírodnímu čištění vod v jezírkách kategorie I. a II. a jeho propagaci. Vodní dílo v areálu společnosti ČEVAK je příkladnou ukázkou koupacího jezírka bez techniky, které imituje přírodní model stojatých vod, jako jsou ledovcová nebo umělá jezera, například zatopené lomy, pískovny a štěrkovny.

Kategorie Ostatní

Vítězství v této kategorii si odneslo koupací jezírko u osamělého stavení nedaleko Pelhřimova. Autorům projektu a realizátorům Janě a Pavlu Mudrovým z ateliéru A57 se podařilo jezírko citlivě zakomponovat do zvlněné krajiny Vysočiny. Porotci ocenili individuální přístup respektující jedinečnost, ale i ráz okolní krajiny. Koupací jezírko bylo součástí projektu a realizace nejen celé zahrady, ale i fasády domu. Kameny použité v jezírku jsou z blízkého okolí, koryto potoka působí velmi přirozeně.

Čestné uznání v této kategorii si zasloužila firma Ivánek-Zeman za mimořádně zdařilé architektonické ztvárnění koupacího jezírka respektujícího genia loci beskydské Čeladné. Koupací jezírko potěší návštěvníky dvě stě let starého venkovského stavení, jehož citlivou rekonstrukcí vznikl moderní boutique hotel Mezi plůtky, který si získá srdce každého návštěvníka.

Cena generální partnera Oase za nejlepší jezírko s Oase technologií putuje do Nového Bydžova za firemní jezírko společnosti OK ZAHRADY. Jezírko organického tvaru v ukázkové zahradě u sídla firmy je maximálně přizpůsobeno možnosti předvést zákazníkovi, jak může vypadat koupací jezírko v jeho zahradě. Zvláštností je okno pod úrovní terénu, které umožňuje nahlédnout pod vodní hladinu.

Soutěž zorganizovala Asociace biobazénů a jezírek při Svazu zakládání a údržby zeleně.

25.6.2021 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist