Podívejte se, jak židle k jídelnímu stolu osvěží váš byt!

Staré a možná „otřepané“ přísloví praví, že kdo má židli, tak ten také bydlí. Na druhou stranu je to vlastně pravda. Co jiného, kromě židle a stolu, člověk vlastně potřebuje? Pochopitelně že ve výčtu toho nejdůležitějšího chybí ještě postel a samotná střecha nad hlavou, ale to už má snad dnes každý. Takže jdeme k tomu jídelnímu stolu, ne?

Na jídelní židli trávíme v průměru 4,5 hodiny denně!!! To není málo a jsou do toho započítány i restaurace, kde často trávíme svůj volný čas. A tak tedy podle průzkumu utratíme víc než jednu šestinu dne, a potažmo vlastně celého svého života, sezením na jídelní židli. Mohli bychom tedy jejímu výběru věnovat alespoň nějakou základní pozornost.

Velká inspirativní galerie stolů

A jaká je ta „správná“ židle?

Na jídelní židli by se nám mělo dobře a pohodlně sedět. Není asi dobré nikterak experimentovat a platí to zejména o šíři sedáku. U jídla by nás nemělo nic rozptylovat. Určitě platí toto: i přes veškeré estetické kvality není vhodné, aby jídelní židle měla opěrák a sedák vůči sobě v pravém úhlu. Je vždy lepší, když je opěrám mírně zakloněný a svírá se sedákem úhel cca 50 stupňů.

Při jídle se o opěrák sice mnoho neopíráme, ale když už máme snědeno, je dobré se pohodlně opřít, což můžeme i při jídle a nebo mezi chody, a třeba si vypít kávu atd. Rozhodně není šťastné používat područky. Jednak do nich můžeme narážet lokty a pak také často jdou židle s područkami těžko zasunout pod stůl.

Velká inspirativní fotogalerie židlí

Nebojte se barev!

Jídelní stůl je logicky přítomný v každém bytě. A je dobré věnovat pozornost právě těm věcem, které beztak mít musíme a je příjemné, když se z takové nutnosti stane něco příjemného. Klidně zkuste židle v pastelové barvě. A nebo můžete být i odvážnější a koupit každou židli v jiné výrazné barvě. Neznamená to, že jedna bude černá a druhá hnědá. Tento efekt funguje, když jsou bary výrazné: jedna žlutá, druhá červená, třetí modrá a čtvrtá zelená.

Zkuste to. Zkuste svou jídelnu nebo jídelní kout doslova rozsvítit pomocí barevných nebo jinak neobvyklých židlí.

Karel Holý
Foto Arper, Magis

21.4.2008 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist