Pod nohama jako na mechu

Koberec. I v éře plovoucích podlah si udržuje svoji neotřesitelnou pozici, ať už se jedná o klasický koberec, kovral, perský koberec, běhoun či jekor, pořád je v kurzu a zkrášluje spoustu domácností. Že jste na něj přesto po poznání plovoucí podlahy zanevřeli? Zkuste mu dát ještě šanci.

Obrovský plusem koberců je fakt, že zlepšují kvalitu domácího prostředí, protože působí jako filtr a zadržují tak prachové částice při zemi. Prach se nevíří, přitom se dá odstranit jednoduše vysáváním. Koberce tak ulevují nejen těm, co jsou náchylní k alergiím.

Konkurent plovoucích podlah

Jen si vzpomeňte, jaké chuchvalce prachu se drží na plovoucích podlahách. A jen co je vysajete, už jsou tam zase. Kromě toho dokáže koberec zároveň dokáže interiér s plovoucí podlahou barevně oživit.

Není ovšem koberec jako koberec. Jednotlivě se budeme jeho druhům věnovat postupně příštích článcích, nicméně menší rozdělení není na škodu ani teď. Co se však týče barev a tvarů, je na dnešním trhu nepřeberné množství variant, ze kterých si vyberou opravdu všichni.

Koberce: inspirativní fotogalerie

Vpichované koberce

Nejzákladnější členění koberců vychází z techniky jejich výroby. K nejrozšířenějším tak patří koberce vpichované, u kterých se jednotlivá vlákna vpichují do podkladového materiálu pomocí lepidel. Jsou levné, snadno se udržují, ale ve srovnání s ostatními typy nebývají příliš kvalitní.

Všívané a tkané

Všívané koberce se dělí na oblíbené a trvanlivé smyčkové, které jsou tvořeny smyčkami příze všitými do podkladové tkaniny, a koberce s řezaným vlasem, které jsou ještě o něco měkčí a příjemnější na dotek.

Nejkvalitnějšími koberci jsou potom koberce tkané, a to strojově nebo ručně. Sem patří například i koberce vyrobené ze zbytkových materiálů nebo oblíbený a drahý peršan.

Recyklace

A co s kobercem, který se vám omrzí? Je možné, že jeho vlákna najdete po čase i v koberci novém, staré koberce se totiž dají znovu zpracovat a opět použít. Některé firmy vyrábějí z použitých vláken koberců dokonce i PET lahve.

Martina Tlachová
Foto: Simple design, Domo doplňky, JKT, Obi, Forever rest

6.5.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist