Pocení a rosení oken v novostavbě nebo ve starším domě

Na diskusním fóru Living.cz se rozmnožily příspěvky o problémech s rosením a pocením oken jak v novostavbě, tak i ve starších domech. Zeptali jsme se proto odborníka, jak řešit tento problém. Pokud máte dotazy ohledně stavby nebo rekonstrukce domu a bytu, pošlete je na redakce@living.cz, kde je zodpoví naši odborníci.

Otázka : Pocení  a rosení oken v novostavbě a ve starém domě – poradíte, co dělat?

Tuto otázku nelze takto paušalizovat a je nutné ji rozdělit na dvě podotázky, což znamená následující:

1) Pocení oken v novostavbě:

Zde je nutno vědět co nejpřesněji, kdy byla stavba dokončena.
a) V případě, že se jedná o velmi krátkou dobu od ukončení stavebních prací a hlavně  prací mokrou cestou, může se jednat o vznik vlhkosti z důvodu nedostatečného větrání, jelikož voda spotřebovaná při stavebních pracích se musí odpařit. V takovém případě je vhodné použít vysoušeče vzduchu a novostavbu často větrat.

b) V případě, že se jedná o stavbu již nějaký čas obývanou, je nutné brát v potaz to, ve které místnosti se okna potí nejvíce. V kuchyni, kde se vaří a kde je vysoká vlhkost vzduchu, obvykle pomůže právě přirozené časté odvětrávání. Ložnice je o něčem jiném. Dospělý člověk za noc vydýchá až 1,5 litrů vlhkosti ze svého těla. Toto se pak usazuje a kondenzuje na skle, jelikož sklo má prostupnost tepla vždy jinou, než zdivo. Je proto opět nutno větrat a také zjistit, zda je dobrá mikroventilace oken. Mikroventilací se rozumí pohyb vzduchu uvnitř oken.

c) Musíme rozlišovat pocení oken uvnitř dvojskla a zvenčí do místnosti. Potí-li se okno uvnitř, jde o nekvalitní, špatně vyrobené dvojsklo nebo okno se špatným koeficientem prostupnosti tepla. Při pocení okna v místnosti se zpravidla jedná o vysokou vlhkost vzduchu.

Nejlepší řešení u všech případů je umístění radiátoru nebo jiného zdroje tepla přímo pod okny. Tato skutečnost se dá nahradit v případě možnosti malým ventilátorem nasměrovaným tak, aby byl dostatečný průtok vzduchu u skla.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

2) Pocení oken ve starém domě:

Ve starém domě se opět jedná o vysokou relativní vlhkost v místnostech. I zde je však nutné, například u špaletových oken dbát na mikroventilaci rámu, tj. zanešení otvorů v dřevěných rámech. Může též jít o promrzání zdiva, které se projeví též pocením oken. Nejprve se vždy sráží kondenzát na zdivu a následně na skle. V takovém případě je nutné se zamýšlet nad zateplením zdiva zvenčí a to polystyrenem, plstí apod. Ze zkušenosti každého z nás je však nutné připomenout, že ve všech uváděných příkladech je rozhodující časté větrání místností. Tato skutečnost je často zanedbávána, proto vyvstávají takovéto potíže.

Závěrem se můžeme zmínit o pocení oken při praní, vaření v kuchyni, v prostorách, kde jsou na okenních parapetech umístěny květiny a jejich následné zalévání nebo spánek, či vyšší aktivita v ložnicích. Z důvodu těchto skutečností je nutné, aby se vzduch v místnostech pokud možno neustále hýbal – byl odvětráván.
Autor: Milan Tesař
TEVO s.r.o.
Foto: creativity103.com, your-lifestyleonline.com

24.1.2011 1:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist