Platba studia ze stavebního spoření asi neprojde

Šance na financování studia ze stavebního spoření, který navrhuje ČSSD, je již minimální. Novela totiž nezískala podporu ani v jednom se senátních výborů. Ústavněprávní výbor ji doporučil zamítnout, ve školském výboru skončilo projednávání nerozhodně.

126672-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Co novela nabízí

Novela navrhovaná ČSSD by usnadnila přístup studentů k penězům v průběhu jejich studia. Má podle svých autorů umožnit, aby naspořené peníze bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Využít by to mohli vysokoškoláci i středoškoláci. Počítá s tím, že studenti by mohli čerpat úvěr na studium až do výše 36 tisíc korun ročně. Jediným omezením je věk studenta, který nesmí být vyšší než 26 let.

„Náklady na vysokoškolské studium jsou značně vysoké a ne každý si je může dovolit. Proto si myslím, že půjčka třeba šestatřiceti tisíc ročně je velice důležitá,“ vysvětlil Jaromír Jermář z ČSSD.

Úvěr by bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má znemožnit, aby výhody využívali i takzvaní věční studenti. Návrh má podle sociálních demokratů za cíl vyřešit situaci celé řady rodin a pomoci jim financovat náklady na studium.

Oponenti chrání sociálně slabší

Kritici návrhu namítali, že novela nepomůže chudším rodinám a ve svých důsledcích tak znevýhodňuje studentskou populaci. Pokud by jej využily zámožné rodiny, mohla by vést ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Podle bývalého ministra školství Ondřeje Lišky jde spíš na ruku stavebním spořitelnám. A právě Asociace českých stavebních spořitelen novelu zákona přivítala.

Stavební spořitelny přitom neočekávají výrazné zvýšení zájmu o stavební spoření. Úvěr ze stavebního spoření na studium mohou využívat několik let již například Rakušané, ale ani tam není o tento produkt v porovnání s ostatními produkty spořitelen extrémně velký zájem.
S novelou nesouhlasí ani senátor Václav Jehlička. „Podle mě je to značně populistický návrh. Finanční podpora studia by se měla vyřešit jiným způsobem. Ne ji naroubovat na stavební spoření,“ uvedl.

Úvěr ze stavebního spoření teď

Podle v současné době platného zákona o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření smí být úvěr ze stavebního spoření poskytnut výhradně na bytové potřeby, čímž se rozumí výstavba bytového domu, rodinného domu nebo bytu, změna stavby na bytový dům, rodinný dům nebo byt, koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu včetně rozestavěné stavby, koupě pozemku v souvislosti s výstavbou, splacení členského vkladu nebo podílu v právnické osobě, změna či údržba stavby nebo udržovací práce na stavbě, vypořádání společného jmění manželů, spoluvlastníků či dědiců, úhrada za převod členských práv a povinností v družstvu, připojení k veřejným sítím technického vybavení, splacení jiných půjček a úvěrů na bytové účely.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

28.7.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist