Plastové palubkové obklady umí nahradit dřevo

Výběr a možnosti v sortimentu obkladových materiálů jsou dnes opravdu různorodé. Dnes vás seznámíme s moderním systémem obkladů, s plastovými palubkami. Dokážou plně nahradit dřevěné palubkové obklady a navíc mají mnohem širší možnosti využití.

122968-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Plastové palubky jsou vhodné k obkládání podhledů krovů, štítů, vikýřů, soklů i celých domů. Použije-li se vhodná izolace, vznikne tím zateplovací systém domu nebo jeho části. Plastové palubky je možné použít jak ve vnitřním, tak ve vnějším prostředí staveb. Využívají se nejčastěji na zakrytí stropů a podhledů či obložení stěn. Při vnitřní instalaci oceníte zejména suchou montáž a také výhodnou cenu. Ve venkovním uplatnění oceníte hlavně funkci odvětrávání fasády a bezúdržbový charakter a jednoduchost případných oprav.

Odvětrávací efekt fasády podporuje speciální ventilační profil. Jeho aplikace je velmi jednoduchá. Používá se klasický typ vložením do systému pero drážka jako u kterýchkoli jiných palubek. Ventilační profil lze nahradit běžně dostupnými ventilačními mřížkami různých tvarů, které se umístí přímo do plastové palubky, tedy přesněji do otvoru vyřezaného do palubky a upevnění se provede pomocí silikonu.

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

Plastové obklady jsou dodávány obvykle v pohledové šíři 100 mm, délce 3 m a tloušťce 10 mm. Balení je obvykle po 10 ks. Jednotliví výrobci však mohou mít rozměrové odlišnosti výrobků i odlišnosti v počtu kusů v balení.

Není třeba se obávat složitosti instalace těchto palubek. Zvládne to každý šikovnější domácí kutil. Klasický systém pero drážka zná snad každý. Pro montáž plastových lamel je nutné připravit si dostatečně rovný a pevný podklad, například nosný rošt z dřevěných latí. Při kombinování se zateplením se obvykle použije dvojitý rošt.  Plastové palubkyjsou pak k němu připevňovány nerezovými vruty anebo sponami.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Proti klasickému zateplování plní systém s využitím plastových palubek i odvětrávací funkci. Vytvoření vzduchové mezery mezi stěnou a obkladem je základním předpokladem vytvoření takzvaného komínového efektu. Vytvořená vzduchová mezera slouží k odvodu vlhkosti díky proudění vzduchu. Komínový efekt se tak stává velmi účinným při boji s vlhkým zdivem.

Ke klasické sadě palubek jsou zhotovovány i odpovídající dokončovací profily. Plastová palubka má komůrkovou konstrukci a je opatřena perem a drážkou pro usnadnění montáže. K palubkám jsou dodávány dokončovací profily, které poslouží k zajištění dokonalého výsledného vzhledu.  Jedná se o okrajový, spojovací, vnější rohový a vnitřní rohový profil. Ukončovací profily řeší přechody na hranách staveb, a to tak, aby vytvořily kompaktní celek.

Výrobním materiálem pro obkladové lamely a také pro ukončovací profily se stal kvalitní stabilizovaný tvrzený PVC. K dispozici jsou v různém barevném provedení, a to od bílých, přes mramor až po různé odstíny věrohodné imitace dřevěných povrchů jako například hnědý melír, světlé dřevo nebo tmavé dřevo.

Tyto typy obkladů jsou snadno udržovatelné, s dlouhou životností, jejich instalace je jednoduchá a může posloužit zároveň jako účinný tepelný izolant a navíc jejich odolnost vůči vlhkosti je vysoká. O přírodním typu obkladů jsme již psali v našem článku „Dřevěné exteriérové obklady – krása i izolace v jednom“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: archinspire.org, kedel.co.uk, prestigeexteriors.com.au, channel4.com, realhomesmagazine.co.uk, cms.esi.info, wpcwallpanel.com, danielsroof.com, inspirationgreen.com

9.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist