Plastová okna – víte o nich vše?

Základní funkcí okenních konstrukcí, tedy oken je zprostředkování vizuálního kontaktu s vnějším prostředím, dále následuje funkce prosvětlování vnitřních prostor. Nejčastější volba ve výběru oken v našich zeměpisných šířkách padá na okna plastová. Jsou nejlevnější a nabízejí širokou škálu barev. Svou oblibu si získala také vyšší odolností vůči oděrkám a díky tomu, že nepotřebují lakovat.

134785-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Moderní plastová okna to je nejen zatmelené sklo v rámu, ale rovnou celý systém na sebe vzájemně navazujících konstrukčních prvků. Při výběru okna je třeba zohlednit hned několik faktorů, jako například vlastnosti izolačních skel, parametry distančního rámečku na okraji skla, parametry okenního rámu, poměr plochy skla a celého okna, taktéž jeho napojení do stavby.

Mezi základní prvky všech oken patří: okenní rám, okenní křídlo, okapnice, odvodňovací otvory a příraznice čili klapačka.

Zdvojená skla bývají realizována jako kombinace tepelněizolačního dvojskla a skla jednoduchého. Takto pojaté konstrukce oken jsou výhodné z hlediska akustiky a navíc u nich možné integrovat do vzduchové vrstvy i sluneční ochranu.

Z hlediska tepelných ztrát je velmi důležité i osazení okna v ostění a parapetu, stejně tak jako těsnění spáry mezi oknem a zdivem. Je bezpodmínečně nutné, aby okno vytvářelo s tepelnou izolací obvodového pláště souvislou tepelně izolační vrstvu. Osazování oken je vždy vhodné nechat na odbornících a firmách, které okna dodávají. Neodborná montáž by mohla mít za následek znehodnocení výsledného efektu i drahého technicky náročného výrobku, jakým plastová okna rozhodně jsou.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Všechna plastová okna lze dovybavit sítí proti hmyzu, parapetem, okenicemi a stínící technikou.

K běžnému standardu se dnes řadí plastová okna o stavební hloubce mezi 70 a 90 mm a pěti až osmi komorami. Na trhu se však do popředí nejžádanějších dostávají  šestikomorové  profily o stavební hloubce 84 mm. Ty totiž splňují požadavky pro pasivní domy.

Co se technických údajů plastových oken týče, nejsou nejdůležitější ani stavební hloubka nebo počet komor, záleží hlavně na výztuhách, síle stěn a umístění komor. Velký význam má i to, zda jsou rámy vyplněné izolantem anebo nikoli.

Rozhodujícím údajem pro vaše rozhodnutí o volbě plastových oken by měl být součinitel prostupu tepla oknem. U starých dřevěných oken se tato hodnota pohybovala kolem 5,0.  Současná plastová okna mají součinitel do 1,2 W/m2K, některá okna dokonce i méně než 1,0.  Dvě těsnění jsou u plastových oken základ. Současných zákazník je však náročnější, obvykle požaduje plastová okna se středovým těsněním, čili s těsněním trojím.

Dvakrát ročně je doporučeno seřízení plastových oken z důvodu vyšší tepelné roztažnosti. Tato skutečnost je jednou ze dvou nevýhod plastových oken. Zatím se totiž plastová okna nedají použít ve velkoformátových variantách. Vývoj a trh však spějí kupředu mílovými kroky a přicházejí nové technologie, takže například výztuhy a způsoby lepení skla k profilu již umožňují i výrobu plastových oken v nadstandardních velikostech.
Rozlišovacím prvkem kvality plastových oken je i jejich pořizovací cena.  Vyšší kvalitě samozřejmě odpovídá i vyšší cena.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: jobwerx.com, squashblossomfarm.blogspot.com, torange.us, zeospot.com,  robertsonwindowwashing.com, tribecaspiritualcenter.org, hometownexteriordesigns.com, jimmywindowswindowcleaning.com, landmarkdesigns.net, danettesteinwallinteriors.com

19.10.2012 1:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist