Plastová okna – bezúdržbová pohoda

Nastal čas na výměnu starých oken za nové? Přemýšlíte, jaká vybrat, aby byla dlouho krásná a zároveň nevyžadovala příliš péče? Plastová okna jsou jasnou volbou.

Plastová okna snižují energetickou náročnost staveb a zároveň nejsou příliš náročná na údržbu. Nemusíte se nijak speciálně starat o jejich povrch čili brousit je ani natírat. I plastová okna ale vyžadují pozornost, aby dobře a dlouho plnila svou funkci. Jak o ně pečovat, aby bez problémů sloužila?

Pravidelná kontrola

Jednou za 6 měsíců je dobré okna umýt a při tom je i zkontrolovat. Podívejte se hlavně na:

  • Kování – Promažte kování i všechna táhla a čepy. Do vyznačených míst kápněte trochu silikonového oleje
  • Na podzim zkontrolujte, zda okny netáhne, případně je podle návodu od výrobce seřiďte.
  • Zkontrolujte těsnění. Mělo by být pružné a osazené v drážkách po obvodu oken.

Základní péče o okna

I když plastová okna nevyžadují zvláštní péči o povrch jako dřevěná okna, potřebují pro správnou funkčnost a dobrý vzhled alespoň základní péči.

Začněte rámem

Než začnete mýt skla, vyčistěte rámy. Nikdy na ně neberte žádnou drsnou houbičku na nádobí ani prášek nebo gel s hrubými částicemi. Rovněž nepoužívejte chemická rozpouštědla atd. Postačí obyčejný hadřík namočený v jarové vodě.

Barevné folie, kterými jsou plastová okna potažena, jsou pro běžný provoz odolné. Kdyby došlo k jakémukoli poškození povrchu, ať už bílých plastových oken nebo barevné fólie, nechte okno odborně opravit výrobcem. Musíte ale vědět, že oprava do původního vzhledu prakticky není možná. Například pokud děti pokreslí rámy oken fixami, malůvky je už budou zdobit natrvalo.

Odvodňovací kanálky

Zkontrolujte, že jsou volné, případně odstraňte nečistoty. Mají velký význam pro odvádění vody, která se může do oken dostat při prudkém dešti, a také vysrážené vody, která se tam může objevit hlavně v zimě. Rád se v nich také usazuje hmyz. Na jejich pročištění byste neměli zapomenout nikdy ani pokud na domě provádíte stavební úpravy. Může je zanést i prach.

Těsnění

Vyzkoušejte jeho pružnost. Pokud ho zmáčknete, mělo by se vrátit do původního tvaru a objemu. Těsnění na rámu i na křídlech můžete jednou za rok ošetřit silikonovým olejem nebo glycerinem. Zpomalíte tím proces stárnutí a podpoříte jeho pružnost.

Kování

Plastová okna by měla mít celoobvodové kování, které je seřiditelné vždy ve všech třech směrech. Jedině tak je zajištěno správné fungování oken. Podle potřeby můžete sami u oken seřídit optimální přítlak rámů a křídel imbusovým klíčem.

Kování potřebuje jednou za rok promazat-ideálně silikonovým olejem, a to přesně podle návodu výrobce. Přímo na kování bývají vyznačena místa, kam je potřeba kápnout pár kapek oleje. Čepy a pohyblivé části můžete promazat trochou vazelíny. A nebojte. Když vám olej kápne na povrch okna, stačí jej otřít suchým hadříkem.

Pravidelný servis

Na servisu se můžete domluvit se svým dodavatelem oken. Podle návodu od výrobce ale zvládne běžnou údržbu i seřízení i laik. „Hlavní problém, pokud okna drhnou, je většinou v tom, že lidé zapomínají pravidelně promazávat kování, případně seřídit nastavení přítlaku rámů a křídel,“ říká Ing. Tomčíková produktová manažerka VEKRA OKNA.

16.4.2019 11:52 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist