Plánujete výměnu oken? Zaměřte se při výběru především na kvalitu

Zima se blíží a vy jste se rozhodli, že ještě využijete pěkného počasí a vyměníte okna? Máte nejvyšší čas, ale nic neuspěchejte. Upřednostněte dodavatele, na něhož máte kladné reference od známých nebo který dává dostatečné záruky.

2_rd_okna_progress_alu_foto_zdroj_dafe-plast-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Dafe-plast

Nová okna, ať již jsou v plastových, hliníkových, či dřevěných rámech, jsou velkou investicí. Šetřit se však v tomto případě nevyplácí. Upřednostněte kvalitu. Vždyť se vám tato investice časem vrátí na nižší spotřebě energií. Správě vybraná okna vám však také zajistí dostatek denního světla a působí jako izolace nejen proti větru, ale i proti hluku.

Na co se zaměřit při výběru

Měli byste znát odpovědi na otázky spojené se zasklením, výběrem rámu, kováním, vhodnými rozměry parapetu a dalšími praktickými doplňky.

Na škodu není porovnat nejen korektnost konečných cen, ale i použité materiály a zvolené postupy, příp. reference a délku praxe řemeslníků. Dodavatelská firma by měla mít program na kontrolu kvality montáže. Minimální délka záruční doby by měla být 5 let.

Sledovat byste měli i technické údaje, jako jsou prostup tepla celým oknem i rámy nebo parametry distančního rámečku mezi skly, kudy uniká teplo. Důležitý je také index vzduchové neprůzvučnosti, což je vlastně míra izolace proti hluku. Čím je tento index vyšší, tím méně hluku proniká zavřeným oknem. Dalším parametrem je koeficient propustnosti celkové energie slunečního záření udávaný v procentech. Čím větší je tento koeficient, tím více světla proniká do místnosti.

Rekuperační klapka zajistí přivětrávání

Chcete zajistit přívod vzduchu do interiéru, ale bojíte se kondenzování vody na skle, která často vzniká navzdory mikroventilaci, a ani řízené větrání pro vás nepřipadá v úvahu? Můžete využít řešení v podobě „inteligentních oken“, která dodávají např. firmy DAFE-PLAST nebo Schüco.

Šetrné přivětrávání pomocí patentovaného způsobu infiltrace umožňuje rekuperační klapka. Ta přivádí do místnosti vzduch přes protipylový a protiprachový filtr, aniž by přitom došlo ke zhoršení akustických a tepelně-izolačních vlastností okna.

K bezpečnosti vašeho domova přispějí uzamykatelná okna

Existují totiž kličky se zámkem, což je jeden z detailů, který přispěje ke zvýšení bezpečnosti vašeho domova. Díky zámku okenního kování se můžete rozhodnout, které z oken půjde otevřít a které naopak zůstane bezpečně uzavřeno.

Výhodou je, že ke všem kličkám se hodí stejný klíč, takže se nemusíte obávat, že budete po domě chodit s obrovským svazkem.

Text: Ivana Kukalová

4.9.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist