Plánujete terénní úpravy kolem domu? Svěřte je odborníkům

Chcete mít hezké okolí svého domu? Možná váháte, zda se do toho pustit svépomocí nebo si na ty největší zásahy objednat firmu. Pokud vám jde o uspokojivý výsledek, je potřeba těmto činnostem rozumět a mít s nimi také nějaké zkušenosti. Jen tak docílíte toho, že okolí vašeho domu bude vypadat aspoň trochu k světu.

3baufritz-gmbh-amp-co.-kg_1900-8587610123497937076-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Baufritz GmbH & Co. KG

Jak by to mělo probíhat?

Každá stavební firma by vám měla nejdříve připravit předběžnou kalkulaci. Ta by měla zahrnovat nejen materiál, ale také jednoduchý projekt a přesné zaměření terénu. Předem vám musí sdělit konečnou cenu zakázky a provést ji v zadaném termínu.

Práci usnadní technika

Každý, kdo někdy stavěl dům, a poté přetvářel zelenou louku (resp. mnohdy bahniště) na zahradu, vám potvrdí, že to není práce pro samouky. S kvalitní technikou obsluhovanou profesionálem si ušetříte spoustu času i nervů. Větší práce se bez těžké techniky v podstatě neobejdou a při těch menších zastoupí dělníky s krumpáči a lopatami.

Některé stroje dokážou totiž překvapivě dobře zvládnout i drobnější a velice přesné práce. Jde například o pásová minirypadla. Nerozjezdí terén zahrady více, než je nutné. Cokoliv naložit, přemístit, vyhloubit či navršit, je pro ně maličkost. Práce proběhnou rychleji než s partou manuálně pracujících dělníků, což poznáte i na své peněžence.

Nepostradatelné jsou stroje pro zemní a výkopové práce také všude tam, kde je třeba pozemek odvodnit stokou nebo důmyslnějším drenážním systémem. Na zahradách se s jejich pomocí také často budují umělé potůčky, které ozvláštní zahradu a zároveň mohou sloužit k napájení jezírka.

Dále se vám technika může hodit při budování pařeniště či skleníku nebo při přemísťování již vzrostlých stromů. Také hloubení jámy pro bazén, terénní úpravy, přemísťování objemnějších zahradních prvků (např. ozdobných balvanů) – to vše jsou činnosti, u kterých je pásový nebo kolový bagr správnou volbou.

Předem si naplánujte všechny cestičky

Po dostavění domu je nejdříve třeba vybudovat všechny cesty, cestičky a chodníky. Pak při následném zakládání zahrady nebude hrozit, že dojde poničení čerstvě osetého trávníku a dalších zachovalých přírodních částí zahrady. Podklad pro příjezdovou cestu či garážové stání se vytvoří zpevněním plochy a postupným navrstvením štěrku a písku.

Půda je nenahraditelná

Tomu ale musí předcházet skrývka (přemístění) svrchní vrstvy zeminy. Po dokončení cest a dalších prvků by měla být rovnoměrně rozhrnuta na pozemku, kde poslouží jako úrodný základ pro trávníky, záhony apod.

Úprava terénu kolem domu je zásadním předpokladem pro dobrou prosperitu zahrady. To platí jak pro trávníky, tak i pro výsadbu rostlin.

Jaké jsou druhy půdy

Pokud zasadíte kolem domu rostliny, které se hodí do dané lokality, tzn. že je vyberete podle toho, jaká je tam vlhkost, charakter počasí a množství slunečního svitu, budou vám tyto rostliny určovat charakter půdy. V českých podmínkách bývají půdy většinou kvalitní a s osázením a růstem rostlin nejsou žádné velké problémy. Přesto i u nás můžete narazit na písky a jíly. Pak musíte dodat půdám minerály a hnojiva.

Typ půdy ovlivňují především charakter podloží, jeho chemické složení a pH. Obecně platí, že kyselejší půda se tvoří na pískovcích a vyvřelých magmatických horninách a zásaditější na vápencích a křídách. Jaké má půda v dané lokalitě pH zjistíte tak, že si koupíte (např. v některém hobby marketu nebo v e-shopu) půdní pH test a během několika minut budete vědět, na čem jste.

Terénní úpravy kolem domu je třeba přizpůsobit právě druhu půdy. Tato specifika je třeba zohlednit také při zakládání trávníku a záhonů. Nezapomeňte přidat do půdy potřebná hnojiva a důkladně promísit jednotlivé vrstvy, aby byl trávník odolnější a zdravější. A vy jste se mohli těšit nejen z nového domu, ale i z pěkného okolí.

3.8.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist