Plánujete novou, moderní a funkční kuchyň?

Výška pracovní desky kuchyňské sestavy je jedním z nejdůležitějších rozměrů a parametrů, kterými by se měl zkazek při plánování nové kuchyně zabývat. V současné nabídce výrobců existuje i celá řada kuchyní, které mají jednotlivá pracoviště vyvýšena a nebo naopak snížena. Mezi zákazníky převládá mylný názor, že se jedná o více méně „designovou“ záležitost, tedy „designovou“ čistě jen v rámci vzhledu a pohledové kvality.

Pokud bychom používali termín design v původním slova smyslu, pak bychom mohli klidně říct, že zmiňované zvyšování či snižování výšek jednotlivých pracovišť je záležitostí „designovou“ a měli bychom pravdu, neboť oním „designem“ se míní „snoubení krásy a účelnosti“. A snížit výšku např. varného centra může být tedy nejen atraktivní na pohled, ale také funkční. A proč?

Snižování varného centra

Snížení výšky varného centra je na pohled atraktivním prvkem a zároveň se jedná o výsledek úvahy návrhářů nad otázkou, jak ještě co možná nejvíce zpohodlnit užívání kuchyňské sestavy.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Manipulační rovina varného centra je v podstatě o výšku hrnce či jiné nádoby vyšší, což si kuchař uvědomí v okamžiku, kdy pracuje s vyššími nádobami a musí se nad ně pro možnost spatřit dno výrazně naklonit. Toto je po vzoru některých profesionálních kuchyní jediný praktický důvod, proč se výška varného centra snižuje. Vlastně se to říci jednoduše a lidově: varné centrum se snižuje proto, aby bylo lépe vidět do hrnců.

Zvyšování centra mycího

Mycí centrum je na tom opačně než centrum varné. Zde je manipulační rovina v polovině vzdálenosti mezi dnem dřezu a jeho vrchním okrajem. Aby se tedy uživatel nemusel tolik nahýbat, tak se někdy mycí centrum zvyšuje oproti výšce ostatních části pracovní plochy. Jiný funkci ovlivňující důvod taková výšková úprava nemá.

Jaroslav Zákolanský

Foto: Hanák nábytek, Sedlák Interiéry

5.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist