Plánujete krb? Něco netradičního? Efektního?

Oheň je, respektive byl tradiční součástí obytného interiéru. Dnešní člověk získává teplo prostřednictvím různých technologií a otevřený oheň, ať už skutečně otevřený, tedy ničím nechráněný a nebo uzavřený ve schránce krbové vložky, je spíše záležitostí stylotvornou. Faktem ale také zůstává, že krbové vložky jsou schopny se prostřednictvím teplovzdušných rozvodů významně podílet na vytápění interiéru a totéž platí i  krbových kamnech. Lze tedy spojit příjemné s užitečným a dopřát si nejen podmanivou atmosféru ohně, ale také např. snížit náklady na vytápění. A rozhodně již dávno neplatí, že krb musí být „tradiční“ a že se hodí jen do stejně pojatých interiérů.

124593-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Krby jsou zvykově spojovány s určitým nadstandardem, u krbu sedí lordi, hovoří tak jako většina Angličanů o počasí, a zatímco je venku nevlídně, oni jsou v teple a popíjejí whisky. Praskání ohně, respektive dřeva a jeho teplé intimní a přirozené světlo je uklidňující, stejně jako vzrušující a celkem přirozeně přitahuje člověka, jehož historie je z drtivé částí spojená právě s ohněm. Oheň dovedl zahřát, uměl ochránit, bylo možné s jeho pomocí upravovat potraviny a později se také stal nástrojem na zpracování  kovu. Oheň měl a má svou sociální roli, kolem ohně se lidé scházeli a někteří z nás to např. na dovolených dělají dodnes. Když hoří oheň, lide k němu přijdou a začnou spolu hovořit, podobně jako když si všichni sednou k jednomu stolu.

TIP: nebojte se pořídit si něco „odvážnějšího“. Není přece nutné mít tradiční krb. Moderní krby, krbová kamna a vložky navíc dokáží výrazně snížit náklady na vytápění, protože generované teplo zpracovávají a pomocí rozvodů distribuují do obytného interiéru.

Mimořádného účinku lze rozhodně dosáhnou instalací krbu doprostřed místnosti. Takřka dokonalý efekt poskytují pak varianty krbu a kamen, které dovolují oheň otevřít a ten pak hoří uprostřed pokje a člověk si na něj může sáhnout, vidí jej a cítí. Takové řešení není významně dražší než řešení běžné. Je ale rozhodně nutné poradit s odborníky, kteří krby dodávají a pojistit si bezpečný chod takového ohniště.

Krby – inspirativní fotogalerie

Jak a kde takový krb získat?

Krby v drtivé většině prodávají specializované firmy, u kterých je možné získat veškeré potřebné služby a povolení. Dnes je již dobrých zvykem nechat si udělat návrh společně  s cenovou nabídkou. Návrh mívá podobu vizualizace budoucí krbu v zamýšlené místnosti a jeho cena se obvykle promíjí formou slevy při sepisování smlouvy. Jeden z největší dodavatelů zastupujících množství světových značek, jejichž obrázky doprovázejí tento článek, je např. firma Semaco.

Karel Holý
Foto: Semaco, Stuv, Bodart&Gonay

3.10.2007 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist