Plánujete na jaře bazén? Nad materiály přemýšlejte už nyní

Bazén je investice do zdraví i rodinné pohody. Jen si to představte: Pěkné koupání hned u domu, slunění na okraji bazénu, příjemné plavání v protiproudu, spousta legrace pro děti. Když vyberete dobře materiál, bude bazén zdobit zahradu třeba 40 let.

Zapuštěný bazén si užijete více než nadzemní

Nadzemní fóliové bazény jsou po těch nafukovacích nejlevnější varianta. Počítejte ale s tím, že vám vydrží jen 5–8 let, dají dost práce s čištěním a navíc vám budou na zahradě překážet ve výhledu.

Zapuštěné bazény nabízí mnohem větší komfort. Skoky do vody, povídání a ráchání nohou ve vodě, snadný přístup do vody pro děti – to vše je u zapuštěných bazénů k nezaplacení. Důležité je však vybrat poctivý materiál, abyste bazén nemuseli po několika letech měnit.

U materiálu hledejte dobrý poměr ceny a kvality

Když opomineme vyzdívané nebo betonové bazény s vnitřní fólií, které jsou zbytečně pracné a nenabízí za to mnoho výhod, nejčastěji se zapuštěné bazény dělají z plastu, laminátu nebo nerezu.

Nerezové bazény patří k těm nejluxusnějším. A jak se říká, nerez je věčný. Problémem nerezu je jeho velmi vysoká cena. Nerezový bazén vyjde i na pár set tisíc, a tak se hodí spíš pro komerční využití.

Plastové bazény leží na druhém konci spektra. Jsou levnější, ale méně kvalitní. Plast postupně působením vnějších vlivů i stářím zteří, povrch přestane být tak hladký, časem se ve svarech a spárách objeví první prasklinky a zhruba po 8–15 letech je potřeba celý bazén vyměnit.

Velmi dobrý poměr ceny a kvality mají laminátové bazény, které vydrží 30–40 let. Dělají se z jednoho kusu na formě, takže žádné spáry nemají. Dokonce je klidně můžete v polovině životnosti vyndat ze země a prodat třeba k sousedům. Navíc jsou díky hladkému povrchu velmi snadné na údržbu.

Nenechte se zmást marketingovými názvy

Mnoho lidí věří, že nejluxusnější a stále dostupná varianta jsou keramické bazény. Ve skutečnosti se keramické bazény vyrábí stejně jako laminátové a i jejich povrch je z laminátu. Jediný rozdíl je v příměsi, která se přidává do jádra bazénu.

Za pozornost naopak stojí povrchová úprava bazénu

Není laminát jako laminát. Některé firmy třeba už při výrobě myslí na vrstvu stříkané tepelné izolace, která v bazénu drží teplejší vodu. Vůbec nejnovějším trendem je speciální povrchová úprava s využitím francouzského gelcoatu. Gelová vrstva na povrchu bazénu zajišťuje větší pevnost a odolnost a dodává bazénu krásný vzhled, který připomíná žulu.

Zastřešení vám vytvoří v zahradě romantické zátiší

Chcete si bazén opravdu užít? Zastřete ho pomocí posuvného zastřešení. Zvlášť když zvolíte podchozí zastřešení, vytvoříte si vlastní domácí wellness. Koupat se budete moci i za deště a voda vydrží teplá od dubna do října.

A když si chcete užít opravdový luxus, stačí do bazénu přidat zápustné osvětlení. Příjemný večer s vínem v teple a pohodlí u nasvícené vodní hladiny – to je ten pravý relax!

Komerční prezentace

6.12.2016 12:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist