Plánovaný nárůst DPH u nemovitostí vytváří prostor pro spekulace

Podle některých obchodníků s realitami není rozumné vyčkávat s prodejem starších a zejména panelových bytů v domnění, že plánované zvýšení sazby z 5% DPH na hranici 19 % v roce 2008 přinese prodávajícímu vyšší zisk.

108583-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Obchodníci se domnívají, že trh na plánované zvýšení sazby DPH reaguje neúměrně a poplašně. Zvýšený zájem o nákup bytů je jedním druhem takové reakce, kterou obchodníci logicky vítají, ovšem tím druhým je vyčkávání ze strany prodejců, kteří hodlají na změně sazby vydělat a tak odkládají prodej až na rok 2008.

Právě spekulativní pozastavení prodeje a jeho odklad až za čáru zvýšeného DPH označují obchodníci za nešťastný efekt, který podle nich za několik měsíců odezní a dostaví se naopak cenový propad díky snížené poptávce po bytech, jenž budou mít o nárůst sazby vyšší cenu. Hovoří až o 20 % poklesu ceny a tomu odpovídajícímu riziku prodělání vlivem spekulativního vyčkávání. Tendenčnost takových  analýz a výhledů do budoucnosti vytvořených obchodníky s realitami je nabíledni. Faktem ale zůstává, že ČR vyjednala v EU výjimku, která udrží u tzv. sociálního bydlení hladinu DPH na stávající úrovni 5 %.

Sociální bydlení

Do kategorie sociálního bydlení je přitom možné zahrnout všechny byty s podlahovou plochou do 90 m2 a ty rodinné domy, jejichž půdorys nepřekročí zastavěnou plochu 150 m2. Jinými slovy, zdražení nemovitostí díky zvýšené sazbě DPH se týká cca 1/3 bytů a obytných domů, protože zhruba 70 % jich spadá právě do uvedené kategorie relativně velkoryse pojatého sociálního bydlení. Podraží tedy zhruba třetina bytů, jejichž případní kupci jsou z řad vyšších příjmových skupin a ti zřejmě nebudou mít zájem např. o starší byty v panelových domech nebo o byty spadající do oblasti zájmu nejširší zákaznické obce. Obavy ze zdražení bydlení vlivem zvýšení sazby DPH tak průměrně výdělečně zdatný zájemci mít zřejmě opravdu nemusí a spekulace vyčkáváním mohou spekulantům přinést i anoncovanou finanční ztrátu. Jistě to ale nebude tak dramatické, jako uvádí realitní makléři.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora
6.3.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist