Plamének nebo clematis?

Latinské pojmenování rodu vzniklo z řeckého slova clema, což znamená úponek. Když jsem naposledy stříhala clematis, plně jsem pochopila podstatu českého názvu plamének, jenž se u nás používá již od 16. století.

116083-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Na rukou se mi objevily červené skvrny, jakoby popálené. Český botanik Presl vysvětluje, že listy rostliny obsahují štiplavou látku, která může způsobovat záněty kůže. Takže citliví jedinci by k plaménku měli přistupovat jedině v rukavicích. Ale krása květů i jejich bujný růst tuto nepříjemnou vlastnost přebije.

Trocha historie

U nás volně roste a zplaňuje plamének plotní, na jeho odolné dřevnaté podnože se roubují ušlechtilé druhy. Více než květem upoutá svými plody, které jsou obaleny rozčepýřenými osinami, připomíná tak šedivý bavlněný chuchvalec.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Plaménky rozdělujeme do dvou základních skupin, drobnokvětých s průměrnou velikostí květu 1 – 8 cm, a skupiny velkokvětých kultivarů s květy o průměru až 20 cm. Mohou být plnokvété i jednoduché od růžových, modrých po modrofialové varianty. Boom ve šlechtění přinesla padesátá léta 19. století. George Jackman, anglický zahradník z hrabství Surrey zkřížil dva tehdejší druhy a vytvořil i dnes uznávanou a ceněnou Clematis Jackmanii, kvetoucí nádhernými nachově fialovými květy. Veřejnosti ji poprvé představil na výstavě v Kensingtonu v roce 1863.

Jak na plamének

Plaménky, zvláště pak velkokvěté kultivary, dobře rostou v hlinité a výživné půdě s obsahem vápna. Vyhovují mu slunné polohy, ale jejich kořenový systém nesnáší prudký sluneční úpal. Proto nad kořeny vysazujeme jiné trvalky, které ho zastíní. Půdu udržujeme přiměřeně vlhkou. Rostliny vyvazujeme k opoře, později zdřevnatí a lámaly by se. Přihnojujeme dobře uleželým kompostem a pravidelně odstraňujeme suché a zahušťující výhony. Před zimou zakryjeme kořeny chvojím..

Pro zdravý růst a bohaté kvetení je velmi důležitý řez. Kdy řežeme, záleží na době kvetení. Ty druhy, které kvetou na jaře odřízneme hned po odkvětu, protože kvetou v květnu na loňských výhoncích. U ostatních druhů, které kvetou od léta do podzimu, řežeme na jaře asi na čtvrtinu délky.
Plamének patří mezi popínavé rostliny, krásně se vyjímá na pergolách nebo jiných oporách. Zřídka uvidíme plamének ve váze, květy dlouho nevydrží. Pokud ale chcete mít netradičně pojatou  vázu, na litr vody přidejte pět kostek cukru. Plamének je dost mlsný.
Jindřiška Kodičková

Foto autor

8.8.2006 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist