Pijete cognac? A umíte si koupit ten „pravý“?

Když se řekne „cognac“ , respektive česky „koňak“, tak si většinou lidé vybaví něco noblesního a výjimečného. A je to svým způsobem v pořádku, i když podávání kvalitních destilátů, např. ke kávě, je např. ve Francii mnohem více běžnou záležitostí. Je to jen otázka kultury nápojů, potažmo gastronomie a společenského styku obecně. Ve věci koňaku pak zejména zde v Česku panuje spousta nepravostí a mnohdy ani číšníci a jiný personál neví, co to vlastně „cognac“ je, jak se označuje jeho stáří a co se jeho stářím vlastně míní. Umíte si vybrat ten správný koňak?

Koňak pochází z Francie, ze stejnojmenného města Cognac na západním pobřeží Evropy. Je to slavný nápoj, který patří do skupiny destilátů z bobulí vinných hroznů a tedy do skupiny tzv. brandy, čili vinné pálenky či vínovice (brand wine – pálené víno). Každý koňak je tedy brandy, ale ne každá brandy je koňakem. A aby bylo v této věci jasno a aby nikdo nemohl zneužívat slavné pověsti koňaku, tak se toto označení roku 1909 patentovalo a dnes jej hlídá státní úřad BNIC Bureau National Interprofessionnel du Cognac dohlížející nejen na legislativu, ale i na destilaci a vůbec výrobu koňaku.

A co je „cognac“ ?

Jako cognac se může označovat destilát destilovaný metodou dvojitého pálení, zrající v dubových sudech a míchaný s ostatními vinnými destiláty až k dosažení potřebné a očekávané kvality. Cognac se může vyrábět pouze v okolí města Cognac, jinak se už nejedná o cognac, ale o „obyčejnou“ brandy. Označení „cognac“ je tedy nejen označením nápoje, ale i jeho ochranou značkou, podobně jako např. Grappa či Armagnac.

Aranžmá jídla na talíři – velká inspirativní fotogalerie

Jak poznat správně jeho stáří?

Staří koňaku je věcí jeho kvality a udává jej ta nejmladší složka, která byla pří míchání a procesu zrání použita. Takže i když je jinak ve stoletém koňaku kapka pětileté vínovice, tak se jedná o pětiletý koňak (minimální stáří jsou 3 roky),Od konce 19. století existuje obecně respektované určování stáří koňaku, které je vždy uvedeno na etiketě. Výjimky pochopitelně existují a tak kromě níže uvedených symbolů se můžete setkat s např. uvedení počtu let přímo na etiketě, tedy např, Martell, 50 let.

Symboly používané od konce 19.stol pro označení stáří nápoje:

V.S. – Very Spéciale – směs pálenek o stáří od 3 let
V.O. – Very Old – směs pálenek o stáří od 5 let
V.S.O.P. – Very Superior Old Pale  – směs pálenek o stáří od 7 let
NAPOLEON – směs pálenek o stáří od 15 let
X.O. – Extra Old – směs pálenek o stáří od 30 let
EXTRA – směs pálenek o stáří od 35 let

A slavná jména?

Nejpopulárnější a proslulé jsou tyto značky koňaku:
Hennessy, Martell, Rémy Martin, Ragnaud-Sabourin, Delamain a Courvoisier. Doporučit ale lze i méně slavné a tedy i relativně levnější značky, např. v Praze dostupný Frapin. Dobrou chuť.

Dorty – inspirativní fotogalerie

Red.
Foto archiv firem Hennessy, Martell, Rémy Martin, Ragnaud-Sabourin, Delamain a Courvoisier.

6.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist