Pět tipů pro Feng-šuej kuchyň

V dnešní uspěchané době se mnoho z nás obrací k východním filozofiím, protože toužíme nalézt vnitřní harmonii a klid. Pomoci si můžeme tím, že přizpůsobíme i prostředí ve kterém žijeme. Dnes se budeme věnovat kuchyni podle Feng-šuej, jejímž srdcem je sporák. Jeho správné umístění přináší štěstí, prosperitu a rodinnou harmonii. Pokud uvažujete o rozmístění kuchyně právě podle této filozofie, čtěte dál.

128228-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Podle staré čínské filozofie Feng-šuej je kuchyň zásadní pro úspěšný život. Velmi dramatický vliv na jednotlivce a rodinu má umístění sporáku. Přes kuchyni totiž prochází životní energie Chi do domu. Pokud si necháváte projektovat kuchyň podle zásad Feng-šuej, musí mít architekt na paměti, že jídlo je bohatství a zdroj prosperity. Zde je několik typů, které vnesou pozitivní Chi energii a štěstí prostřednictvím Feng-šuej kuchyně i k vám.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie

Dobrý výhled

Ujistěte se, že je sporák umístěn tak, aby měl kuchař dobrý přehled o tom, kdo vchází do místnosti. Pokud je to z nějakého důvodu nemožné, umístěte nad sporák zrcadlo tak, aby bylo dobře vidět na vchod. Zrcadlo nejen opticky zvětší kuchyň, ale ve Feng-šuej hrají zrcadla důležitou roli, protože násobí efekt pozitivní energie Chi.

Přesuňte svůj sporák z rohu

Rohy a ostré hrany nejsou ve Feng-šuej oblíbené. Rohy totiž omezují v pohybu a tak blokují energii a ostré hrany jsou vnímány jako jedovaté šípy. Nejvhodnější jsou kuchyňské ostrůvky, protože energie může volně procházet. Nemáte-li možnost sporák přemístit, opět použijte zrcadla do obou rohů, čímž také znásobíte efekt prosperity, protože se zároveň znásobí množství jídla pro rodinu. Velmi oblíbené je zavěšení zvonků, které se prouděním větru rozezní a tak přivolají energii Chi.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Oheň a voda

I když se v našich kuchyních už na klasickém ohni nevaří, sporák je vnímán jako krb – oheň. Dřez je zdrojem vody, proto by měl být co nejdál od ohně – tedy od sporáku. Lednice, ve které se skrývá bohatství rodiny by měla tvořit trojúhelník s ohněm a vodou. Ve většině domácností se kvůli úspoře místa vyplňuje každý volný kout elektrickým spotřebičem. Aby se zabránilo blokování energie, položte na zem zelený koberec tak, aby se ho tyto tři zdroje dotýkaly.

Žádná mikrovlnka nad sporákem

Ač se odborníci na Feng-šuej shodují v tom, že mikrovlnná trouba do kuchyně nepatří, právě kvůli elektromagnetickým vlnám, které vyzařuje, dnes se bez ní mnoho domácností neobejde. Kvůli proudění pozitivní energie ji však musíme přesunout od sporáku dál, nejlépe na pracovní desku nebo pult v jiné části kuchyně.

Rozšířit úzkou kuchyň

V menších bytech, kde zbude na kuchyni jen úzká „nudle“, je nutné ji opticky rozšířit. Opět se použijí zrcadla, která ji jak rozšíří, tak prodlouží. Do vchodu zavěste zvonek, nebo bylinky, aby energie Chi našla svou cestu.

Nezapomeňte, že se každá kuchyň dá jednoduše přetvořit na Feng-šuej kuchyni, za použití jednoduchých prostředků jako jsou zrcadla, květiny, zvonky nebo koule z křišťálu. Není proto třeba ji celou přebudovávat, stačí ji jen doladit.

Sabrina Harisová
Foto: decorideas.com, decor.lux-interior.com, fengshuitips.blogspot.com

5.8.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist