Pěstujeme cymbidium – pokojovou orchidej, která miluje chlad

S těmito krásnými orchidejemi se dnes již nesetkáváme pouze ve sklenících botanických zahrad. Nacházíme je běžně v květinářství, doma za okny anebo v zimních zahradách rodinných domů. Nad jejich dlouhými tuhými listy se hrdě tyčí jejich vzpřímená robustní květenství hustě pokrytá mnoha voskovitě vypadajícími květy.

123187-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Pastelové barvy kvetoucích cymbídií můžeme v obchodech obdivovat nejčastěji od pozdního podzimu do jara, jelikož v tomto období valná většina těchto původem asijských orchidejí kvete. Květinářství a zahradní centra, kde můžeme tyto krásky zakoupit, je záměrně umisťují na zem, kde je nejchladněji, neboť právě v takovémto prostředí se jim nejlépe daří. Zde cymbídia vypadají svěže a jejich květy vydrží půvabné po dlouhou dobu. Na tuto skutečnost nesmíme zapomenout ani poté, co si je přineseme domů. Pěstitelé, kteří mají doma suchý vzduch a vysoké teploty v bytě budou zklamáni, když jim sdělíme, že takové prostředí není pro tyto krásné rostliny vhodné. Bylo by škoda, kdyby vám tyto půvabné a ne zrovna levé rostliny záhy uhynuly. Uhynutí zabráníme pouze tak, že budeme respektovat výraznou zimní chladnomilnost těchto okouzlujících rostlin.

A proč jsou tyto orchideje takovými milovníky chladu? Odpověď na tuto otázku nám dá jejich původ. Botanické druhy cymbídií, tedy ty původní druhy běžně sice osidlují tropická zeměpisná pásma, avšak před příliš teplým klimatem ve své domovině rostliny unikly na úpatí místních hor. V zimě tam nemrzne, nesněží, ale není tam alespoň takové vedro, jaké vládne v nížinách. Navíc v takovém prostředí mají rostliny díky nízké zimní oblačnosti dostatek světla, ve srovnání s teplým, deštivým zataženým létem. Tato jejich doslova existenční potřeba je zachována u většiny botanických druhů přenesených do našeho pásma, ale i u hybridů, které jsou jako jejich potomci k mání v prodejnách.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Jestliže si tedy v průběhu zimy či zjara rostlinu koupíme, není nutné upravovat topení a snižovat teplotu v bytě. Můžeme ji až do té doby, dokud neodkvete, ponechat v bytě, ale na opravdu světlém místě. Po odkvětu uděláme nejlépe, když ji přestěhujeme do prostoru zimní zahrady, případně vstupní haly anebo subtropického skleníku. Tam by měla rostlina setrvat za občasné mírné zálivky až do jara. Od jara až do podzimu pak můžeme cimbídium přestěhovat ven, například na balkon anebo do zahrady pod strom. Koncem léta jim dopřejte nakolikatýdenní chladovou pauzu, pro kterou jsou charakteristické srpnové noční teploty okolo 10°C. Tím splníte jejich životní potřebu správného vegetačního cyklu.

Pro tyto orchideje platí podmínky péče jako i o další pokojové rostliny. V době vegetace by měly mít dostatečnou zálivku s občasným přídavkem komplexního hnojiva. Substrát nikdy nenecháváme úplně vyschnout, ale v době kvetení cimbídium zaléváme výrazně opatrněji. Rosení se neosvědčilo. Dužnaté kořeny těchto orchidejí jsou velmi vitální, při silné zálivce by však u nich mohla vypuknout hniloba. Zvláště v období ochlazení je pro ně nadměrná vlhkost velmi nebezpečná. V té době je přemokření může zničit. Kvetení je tím bohatším, čím vzrostlejší a hustší trs rostlin máme. Jako pěstební substrát využijeme rašelinu se středně drcenou borovou kůrou a s přídavkem kokosové drti. Přenašeči nemocí těchto rostlin jsou mšice, takže dáváme pozor a při jejich výskytu je hubíme nejraději ručně, abychom zabránili přenosu na další dosud nenapadené rostliny. Napadení se projeví žloutnutím listů, výskytem černých teček anebo skvrnek. Bojovat proti nim můžeme pouze nepřímou cestou.

Další články o orchidejích si můžete přečíst v Magazínu zahrada.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: farrofresh.co.nz, orchidcarelady.com, fabiovisentin.com, gardening.resourcesforattorneys.com, ahrh.com, orchidweb.com, cmausteller. blogspot.com, chigiy.com, mddflowers52.ru, molvray.com, royaleorchids.com, newsdesk.si.edu, lacourdesorchidees.fr, orchidboard.com, academy-florists.com, masteringhorticukture.blogspot.com 

11.10.2013 12:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist