Pestrý svět tapet

Pokud zrovna nejste zapřisáhlými vyznavači čisté bílé stěny, pak by neměl být problém vybrat si mezi tapetami to, co vyhovuje vám i vašemu bytu. Trendy jsou velkorysé a nezapomínají nejspíš na nikoho – s výjimkou těch, kteří chtějí bílou zeď. A ty asi tvůrci tapet ani nezkoušejí oslovit.

09_instabilelab_baloon-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Salone Internazionale del Mobile Milano

Tapety z nejnovější trendové nabídky v galerii obrázků poznáte snadno, nemají v popisku žádný název kolekce. Ty vybrané z kolekcí, vám ukazují, jak se dál trendy rozvíjí.

Různé motivy

Inspiraci hledají návrháři tapet v oblasti architektury a urbanismu, v geografii i geometrii. Vliv mají na jejich podobu staré technické vynálezy stejně jako svět rostlin a živočichů.

Z geometrie jsou převzaté a velmi oblíbené pruhy, napodobující dřevěnou stěnu, ať už probarvenou, nebo v autentickém „dřevěném“ tónu. Kromě dřeva se napodobuje tapetou i stará cihlová zeď, zajímavou novinkou je čtvercový vaflový design působící plasticky.

Tapety simulující trojrozměrnost – s využitím především starých schodišť a historické architektury už ustupují, ale 3D se objevuje s jinými tématy. Zajímavě uplatňují designéři pro tapetu mapy, nejde o věrnou kopii, ale stylizovanou práci. Abstraktní stylizace mají také svoje místo, rovněž technické vynálezy, z nichž přednost mají určitě vzdušné balony navozující i romantiku.

Příroda a krajina

Květinové motivy samozřejmě nezmizely, ale nejsou to papíry potištěné otrocky pravidelným květinovým vzorem. Jde vždy o větší či menší míru stylizace, nadsázky a jistou asymetrii, mnohdy tapeta připomíná malbu, kresbu nebo grafiku. Krajiny jsou navrhovány v naivním i fantazijním stylu.

Však se také s tapetou v bytě dnes mnohdy zachází víc jako s uměním, které má domov zpestřit a povznést. Až se podíváte na jejich podobu, pochopíte lehce, že nanášet některé výjevy pár vedle pásu od rohu k rohu by bylo kontraproduktivní.

Pro celou stěnu či pro celý pokoj jsou vhodnější některé jemné abstraktní grafiky, geometrie a stylizovaný pravidelnější vzor. Návrháři navíc si dnes dávají tu práci, že vytvářejí rovnou kolekce určené pro ložnice, pokoje, děti, ba i pro koupelny. Postupně ukážeme.

10.9.2018 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist