Pes a kočka mohou být přáteli. Jak na to?

Kočka a pes mohou být kámoši, a když se v nich nepodaří vypěstovat vzájemnou lásku, mohou žít spolu v jednom bytě a vzájemně se respektovat. Než se tak stane, musíte jejich seznamování věnovat čas a trpělivost. Jak na to?

kocka-a-pes-pratele-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Od narození spolu

Pes a kočka si na sebe nejlépe zvyknou a často se stanou nerozlučnými přáteli, vyrůstají-li spolu od narození. Když si pořídíte malé koťátko a štěně najednou, rychleji si tak na sebe zvyknou.

Pokud máte již dospělou kočku nebo psa a rozhodnete se jim pořídit mláďátko, pak snadnější variantou je pořizovat kotě k dospělému psovi. Není výjimkou, že pes malé kotě adoptuje. Pes si na nováčka obvykle zvykne a přijme ho za člena smečky.

Velká kočka se v případě, že jí pořídíte do teritoria vetřelce, v lepším případě urazí, v horším může nezkušenému tvorečkovi dávat pořádně zabrat, zvlášť když je nebudete mít na očích. Je to zvíře nezávislé, a proto hůře ovladatelné. Nového člena domácnosti přijme jen s obtížemi, spíše s ním jen uzavře pakt o neútočení.

Seznámení na vodítku

V prvních dnech je nenechávejte nikdy o samotě bez dohledu. Ať máte doma kočku nebo psa, nové zvíře nejprve nechte nějakou dobu o samotě pobývat v místnosti. Poté ho odneste a do pokoje vpusťte stávajícího vládce domácnosti a nechte ho, aby si nový pach očichal a přivykl si na něj. Pokud jde o temperamentního psa, který má ve zvyku kočky honit, tak ho před prvním setkáním unavte dlouhou procházkou, aby se zbavil přebytečné energie.

Kočce zajistěte místa, kam by se v případě ohrožení mohla schovat. V bytě poslouží parapet, úzký prostor za gaučem či pod skříní, v přírodě to může být strom, na který kočka v ohrožení vyskočí. Psa mějte při seznamování na vodítku. Může se stát, že kočka bude prskat a syčet a po psovi vyjede packami, proto jí přistřihněte drápy. Dejte ale pozor, abyste neporanili nervy v drápech, stříhejte vždy nad nimi.

I když první setkání proběhne bez zjevných známek nepřátelství, nenechávejte je zpočátku nikdy o samotě. Důrazně dejte najevo, které chování je vhodné a které ne. Když po sobě budou vyjíždět nebo pes začne kočku honit, důrazně agresora pokárejte a řekněte Ne! Nesmíš! Naopak vstřícné chování chvalte a odměňujte pamlsky. A to jak psa, tak i u kočky – oba velmi dobře chápou chválu a zákazy.

Každému věnujte stejnou pozornost. Když pohladíte jednoho, pohlaďte ihned druhého. Nedávejte příčinu k žárlivosti. Nenuťte je být stále spolu a hrát si. Pes i kočka si k sobě dřív nebo později najdou cestu sami.

Vlastní místo je důležité

Je důležité, aby nové štěně či koťátko mělo vlastní místo. Pro malé kotě je dobré připravit i malý prostor, kam se může jít schovat, když se bude cítit ohrožené. Toalety u koček dávejte na místo, kam se hned nedostane pes, protože se může stát, že si pejsci budou chtít na kočičích výkalech smlsnout. Nebezpečí hrozí i od některých steliv, mohou být jedovaté. Nespoléhejte se na to, že každou kočičí stolici ihned uklidíte – doma nejste nepřetržitě a pes si velice rád počká, až zaklapnete vchodové dveře, aby se podíval, co kde po kočce zůstalo. Důležité je také pravidelné odčervování obou.

Čtěte také:

Dobrým tipem je dát do pelíšku kočky a pejska dečku, kterou po několika dnech vyměníte. Zvířata si zvyknou na svůj pach. Nebo si před hlazením nového člena domácnosti olízněte ruku, druhý ucítí váš pach a tak nováčka snadněji přijme.

Krmení pouze odděleně

Pes a kočka musí mít na jídlo každý vlastní vodu i misku, protože obě zvířata si teritoriálně hlídají stravu. „Rozhodně není vhodné krmit stejnými granulemi či stejnou stravou. Pes a kočka potřebují trochu jiné složení stravy. Například kočičí žrádlo je bohatší na bílkoviny a tuky, kterých pes potřebuje o trochu méně. Takže pes krmený kočičím žrádlem může více přibývat na váze. Zvířata také krmte odděleně,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Kočka si v přírodě uloví až osm myší denně, neumí si zásoby uchovávat, ale potřebuje je doplňovat průběžně, proto ji krmte několikrát denně. Ideální jsou 2–3 porce v pravidelných intervalech. Také nevadí nechat jí misku naplněnou přes noc. Je to šelmička, která je zvyklá chodit lovit v noci. Její miska by měla být mimo psův dosah, např. schovaná ve štěrbině, kam se nedostane, nebo třeba na parapetu.

A jaké jsou vaše zkušenosti? Podařilo se vám psa a kočku skamarádit? Nebo spolu bojují? Napište nám do diskuze, těšíme se na příspěvky. 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist