Perla Madagaskaru…v Botanické zahradě v Praze

Seznámit se s touto sličnou, náročnou a vybíravou krasavicí můžete až do 1. března v Botanické zahradě hl. města Prahy v Troji. Kromě pondělí na vás bude čekat přímo u vstupu do štoly skleníku, kde je spolu s dalšími orchidejemi přichycena na epifytní kmen.

Objevil ji náhodně na své cestě kolem světa v letech 1831-6 Charles Darwin, když navštívil Madagaskar. Překvapila ho dlouhá ostruha, jež zdobila její bílý květ. Dosahuje délky až třicet centimetrů a opylovat ji musí pouze lišaj, jenž má tak dlouhý sosák, že dosáhne až na dno kalichu

V kulisách tropického pralesa nainstaloval Eduard Chvosta výstavu Orchideje a jiné rostliny rostoucí na stromech. Některé skutečně rostou tak, jak ve své domovině, objímají svými kořeny kmeny a větve, jiné jsou naaranžovány v malebných kompozicích. Návštěvníci tak mohou pohodlně obdivovat barevnou i tvarovou krásu stovky orchidejí.

Domácí prostředí

Procházka pralesem – skleníkem Fata Morgana, ukáže, v jakém prostředí se orchideje cítí jako doma. Většina orchidejí  totiž pochází z vlhkých tropických pralesů. Značné obliby dosáhly i u nás, zvláště poté, co se dostávají běžně na trh. Z nádherných, tvarově poutavých a sytě pestrých květů se můžeme těšit dlouhé měsíce. Předpokladem je správná péče, jež spočívá především v zajištění vysoké vlhkosti vzduchu. Další slabinou se může stát zálivka, příliš častá rostlinu spolehlivě zničí, v kombinaci s chladem je přímo vražedná. Dále rostliny milují rozptýlené světlo a provzdušněný speciální substrát.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Podrobné informace k pěstování orchidejí, které se vyskytují v mnoha odlišných druzích, dostanete v rámci výstavy od odborníků. Při té příležitosti si můžete orchideje a další epifyty zakoupit (v současných mrazivých dnech je ale velice riskantní jejich transport).

Výstavu doplňují odborné přednášky a o víkendech vás každou celou hodinu poučí školení průvodci.

Program přednášek ve výstavním sále:

28. února, sobota
14 h: Bytová kultura orchidejí / Ing. Arch. Jan Zima
16 h: Aranžování orchidejí do nádob / Ing. Miroslav Láska

1. března, neděle
14 h: Aranžování epifytní vitríny – epifytního kmene
16 h: Praktické ukázky pěstování orchidejí / Bc. Jan Ponert

Skleník Fata Morgana je mimořádně v čase Výstavy orchidejí otevřen od 9 do 18 hodin, mimo pondělí.

Jindřiška Kodičková
Foto: Jindřiška Kodičková

19.2.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist