Pepito design a kostky jsou IN!

Bytový design je jedním z těch, v němž se občas objeví i klasické textilní vzory. Velmi často zde můžeme pozorovat například geometrické vzory, jako jsou kostky či pepito. A ty jsou právě teď IN nejen v oblékání ale i v interiérovém designu!

112156-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv redakce

Pepito bude většina z nás znát nejspíš jako tkaninu, kde se pravidelně střídají světlé a tmavé drobné kostičky nejčastěji v černé a bílé barvě, ale i například v červeno-bílém provedení. Nejčastěji se používá na výrobu kabátů, sak, sukní a někdy i kalhot. S tímto vzorem je však možné nalézt i sadu dobového nádobí v aukční síni, tak rozsáhlá je obliba tohoto vzoru, že zasáhla do nejrůznějších oblastí lidské tvořivosti.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

 
Pravděpodobně získala tato tkanina pojmenování po v minulosti velmi známé španělské tanečnici Pepita de la Oliva, která ráda a často tento vzor nosívala. Původ však může mít i ve španělštině, a to ve výrazu pepitas – malá zrníčka černé a bílé u nás nazývané jako pepř a sůl.  Pepito bylo následnou inspirací pro vznik tkanin nazývaných kohoutí stopou, kde motiv čtverce zůstává, je však pozměněn pootočením vzoru čtverce o 45°.


 
Polštáře, podlaha v kuchyni či koupelně, čalouněný nábytek, oděvy, kuchyňský porcelán či stuhy, kabelky, ale i boty, všude tam je možné setkat se s tímto vzorem. Designéři i návrháři si často pohrávají s tímto motivem, je to pro ně lákadlo již odedávna. Těžko říct, čím tak pepito zaujalo. Je to možná právě kontrast dvou odlišných barev stojících na opačných koncích barevného spektra, kontrast připomínající nám věčný boj dobra a zla, nebe a pekla, originality a tradice.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie 

Zkuste svůj interiér obléknout třeba právě do tohoto nebo jemu podobného vzoru. Inspirujte se také naším dalším článkem: „Oblékáme interiér“, který přináší náměty zase z jiného barevného soudku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  midnightcouture.de, collabcubed.com, antikmodern.blogspot.com, 3tailer.com, andythornton.com, 4lifehome.com, hometodecor.com, serendipityrefined.com, littlesomethingsblog.com, jubanitex.blogspot.com

15.10.2012 4:00
Více o tématu: bydlenídesigninteriér

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist