Pěnové matrace zajistí kvalitní spánek

Rychlé životní tempo nás téměř každodenně obírá o čas potřebný na spánek. Naše tělo ho však nutně potřebuje na obnovu a regeneraci sil. Rozhodující vliv na kvalitu našeho spánku mají samozřejmě prostory ložnice, ale hlavně naše lůžko a v neposlední řadě matrace.

159458-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Kvalitní postelové matrace

Tělo v době spánku musí být rovnoměrně podepřeno a lůžko společně s matrací musí vyhovovat přirozenému zakřivení těla, tj. v místech vyvýšenin jako jsou boky a ramena musí ustoupit. Naopak v místech, kde je třeba vyplnit kontury těla (pas), toto vyplnění náležitě umožní. Aby se nenarušil krevní oběh, nesmějí vznikat extremní bodové tlaky. Tělo nesmí být hluboko zabořeno a ležet tak na měkké matraci v prohlubni. Matrace musí každému umožnit snadné otáčení a změnu polohy těla aniž by narušila jeho spánek. Ať tomu věříte, či ne, ve spánku se otočíme v průměru 80x za noc!

Nejčastěji vyráběné pěnové matrace jsou ze studené pěny, z polyetherové pěny anebo z viskózní pěny. Většina těchto matrací má 5 nebo 7 různých zón ležení. Právě tyto zóny tělo ve spánku různě podepírají a zároveň i odlehčují. Tímto je garantován kvalitní a zotavující spánek a navíc tyto matrace pomáhají předcházet přeleženinám. Matrace opatřené speciálním antialergickým potahem, který je možno prát, jsou vhodné i pro ty z nás, kteří jsme alergičtí na srsti anebo na roztoče.

Ideální klidovou polohu páteře zajistí pružinové jádro tvořené zušlechtěnými ocelovými pružinami. Díky progresivní pružinové síle pruží nejprve jemně a s přibývajícím zatížením pruží pevněji. Vysoce kvalitní jádro je ze zapouzdřených pružin, které nejsou propojeny pevně, ale vysoce elastickými popruhami. Díky tomuto patentovanému zapouzdřenému uložení je docíleno vysoké bodové elasticity. Matrace se tak optimálně přizpůsobí tvaru těla a stará se i o ideální klidovou polohu páteře.

U matrací je potřeba při nákupu rozlišovat stupeň tvrdosti. Převážná část se jich vyrábí ve stupni tvrdosti 2, což znamená, že jsou určené pro osoby o hmotnosti mezi 65 a 80 kg. Stupeň tvrdosti 3 je vhodný pro osoby nad 80 kg do cca 100 kg. Podle toho, zda preferujete tvrdší či měkčí ležení, je pak  vhodný vždy další stupeň tvrdosti.


Polyetherová pěna je porézní, elastická, dobře prodyšná a tvarově stálá.  Je často používána v matracích pro alergiky, protože neposkytuje živnou půdu pro nebezpečné roztoče.

Studená pěna se zase výborně přizpůsobuje tvarům těla, překvapí vás svou naprostou nehlučností, má výbornou bodovou elasticitu. Pro její používání hovoří i dobrá pružnost, přizpůsobivost při ležení a dlouhá životnost. Stejně tak jako polyetherová pěnová matrace je vhodná i pro alergiky.

O příjemný spánek se postará viskózní pěnová matrace, která se přizpůsobuje tělu díky jeho teplu. Proto jsou zde místa citlivější na tlak lépe odlehčena. Navíc má viskózní pěna skvělou bodovou elasticitu a bývá označována jako paměťová pěna.

A na závěr přejeme, ať už si vyberete jakoukoli matraci, ať je váš spánek příjemný jako spaní na obláčku.
Nepřehlédněte náš článek Geniální novinka – postel, která se nemusí stlát! Určitě vás potěší 🙂

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bestfoammattresses.com, honestandtrulyreviews.blogspot.com, memoryfoammemoryfoam.net, americanmemoryfoammattress.com, european-mattress.axelbloom.com, oka-design.co.uk

16.8.2012 12:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist