Peníze ze Zelené úsporám nestíháme utratit

Zelená úsporám v Česku podporuje ekologičtější bydlení. Podle odhadů by měl mít do konce roku 2012 k dispozici celých 25 miliard korun na stavbu nízkoenergetického bydlení nebo na nákup zařízení k využití obnovitelných zdrojů energie. Češi tuto sumu ale opakovaně nestíhají čerpat a tak bude program opět rozšířen, tentokrát na majitele škol, nemocnic či domovů důchodců. Od zavedení programu je to již čtvrtý ústupek!

127901-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Neumíme utratit 25 miliard

Program Zelená úsporám je financován z prodeje tzv. emisních kreditů Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. Podle nových předpokladů by mělo ministerstvo životního prostředí získat prodejem emisních povolenek právě oněch 25 miliard korun, což je sice dobrá zpráva pro zájemce o peníze, bohužel jednou z podmínek programu je vyčerpání všech finančních prostředků do konce roku 2012. To ale soukromé subjekty pravděpodobně nestihnou. Jinými slovy: pokud chcete stavět, stačí ruku jenom natáhnout a úředníci po splnění všech administrativních úkonů rádi peníze poskytnou.

Podmínky se zmírnily už několikrát

Program Zelená úsporám překonává jednu překážku za druhou. Po původních problémech s chybějícím seznamem bank a dodavatelů se nakonec program úspěšně rozjel, zájem veřejnosti byl  ale nízký (!)  a tak byla možnost poskytnutí dotace po několika měsících  rozšířena z podpory novostaveb i na zpětné financování dříve provedených úprav v domě.  Ale ani to nepomohlo.  Vzhledem k možnostem programu je ale zájemců stále málo, a tak chce nyní ministerstvo finance zpřístupnit tyto peníze navíc i školám, nemocnicím a domovům důchodců.

Šance pro veřejné budovy

O uvolnění programu bude ještě česká strana jednat s Japonskem, bude muset totiž upravit vzájemnou smlouvu o odkupu emisních povolenek, z nichž peníze do programu Zelená úsporám plynou. „Každopádně doporučujeme všem, aby si připravili dokumenty pro žádosti o dotace. Zájem bude veliký. Na veřejných budovách bychom mohli klidně utratit všechny peníze, ta poptávka je ohromná,“ říká ministryně životního prostředí Rut Bízková. S Japonci začne údajně jednat ještě v květnu, program se může pro veřejné budovy oficiálně otevřít zhruba měsíc až dva poté. Jen letos budou pro školy, školky či nemocnice k dispozici 4 miliardy korun. Zájemci mohou už nyní začít vyplňovat formuláře a vybírat ze seznamu povolených dodavatelů. Obojí najdete na www.zelenausporam.cz.

autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

14.5.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist