Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby vydržela po celý advent?

Vánoce bez poinsettie by nebyly opravdové. Její úžasně barevné listy, které často považujeme za květy, jsou nádherně dekorativní ve všech jejích barvách. Aby nám dělala radost celý advent, je třeba dodržet několik jednoduchých zásad, které nám prozradili zahradníci, kteří se na pěstování vánočních hvězd specializují.

2020_poinsettia_05100_christmas_romance_02-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Stars for Europe

Jak poznat zdravou rostlinu?

Aby vydržela vánoční hvězda dlouho krásná, je klíčový výběr zdravé rostliny. Kvalitního jednice poznáte podle zdravých nepoškozených listů a malých žlutých kvítků uprostřed.

Půda v květináči by neměla být vyschlá ani přemokřená. U solidních obchodníků nebude vánoční hvězda umístěna v průvanu u vstupu do prodejny.

Před ofouknutím a nízkými teplotami pod 12 stupňů Celsia je potřeba ji uchránit i na cestě domů, rostlinu si proto nechejte vždy pořádně zabalit do papíru. Poškození rostliny chladem není na první pohled viditelné, ale vede k předčasnému opadávání listů, které se může projevit už po několika dnech.

Milují světlo a nesnášejí průvan

Tyto dvě zásady jsou alfou a omegou při pěstování poinsettií. Svůj domov mají domov v Mexiku, takže si o světlo přímo říkají. V zimních měsících jim nejvíce vyhovuje umístění u jižně orientovaného okna. Přímého světla není třeba se obávat, poškození listů slunečním zářením od poloviny října v našich podmínkách prakticky nehrozí. Nicméně bez dostatku světla vánoční hvězda prosperovat nebude.

Ideální je pro ně teplota v rozmezí 15 °C až 22 °C, dařit se jim bude v obývacím pokoji i v ložnici.

Co jim ale velmi škodí je průvan. Proto je vždy nutné zvolit stanoviště, které je před průvanem chráněné, jinak může tato teplomilná rostlina začít shazovat listy.

Správné zalévání vánoční hvězdy

Ideální množství zálivky se liší podle stanoviště, teploty v místnosti, ale i velikosti rostliny a květináče. Rostlině v běžném květináči o průměru cca 13 cm bude stačit malá sklenička vody, tzn. okolo 2 dcl. Tak nedojde k ucpání větších pórů v půdě a přelití. Mini poinsettie vystačí s malým „panákem“ vody. Rostliny by neměly stát ve vodě. Nadbytečnou zálivku, která se do 10 minut nevsákne do substrátu a zůstane v podmisce, všechnu vylijte.

Rostliny zalévejte, když je půda na první pohled suchá. To může být klidně každý den, pokud je rostlina umístěna v sušší místnosti poblíž radiátoru nebo po 2–3 dnech, má-li jiné stanoviště. Nutnost zálivky snadno zkontrolujete tak, že květináč potěžkáte v ruce. Když bude lehký, substrát je suchý a rostlinu je třeba zalít. Čím menší květináč, tím rychleji substrát vysychá a je třeba častější zálivka. Mini poinsettie zkontrolujte každý den.

Hvězdy můžete zalévat i zespodu do podmisky, což zajistí rovnoměrnější provlhčení substrátu než při běžné zálivce shora. Pokud si nebudete jisti, vycházejte z pravidla, hvězdy lépe snášejí sušší půdu než přelití. Je proto lepší zalévat je častěji a mírně než občas a vydatně. Ideální je také pravidelné přihnojování, se kterým můžete začít asi čtyři týdny od koupě rostliny. Bude vám stačit běžné tekuté hnojivo na pokojové rostliny a jeho využití přibližně jednou týdně podle návodu.

Teď už znáte vše potřené a je jen na vás, jak budou vaše poinsettie prosperovat.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist