Patří kusový koberec do dětského pokoje?

Na jednu stranu teplo, měkoučké posezení a pohoda, na druhou stranu prach, roztoči a alergie. Ano, řeč je o kobercích, které jsou čím dál častěji nahrazovány podlahovými krytinami, které se snadno udržují. Ale co dětské pokoje a koberce? Patří tam alespoň kusový?

kusovy-koberec-v-detskem-pokoji-3-1100x618.png Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Celoplošným kobercům je, zdá se, už nějaký ten rok odzvoněno, takže je v dětských pokojích už většinou nenajdete. Vzniká však otázka, zda nechat dítěti v pokojíčku jen plovoucí, vinylovou či dřevěnou podlahu, nebo mu přece jen pořídit alespoň malý kobereček?

Klady a zápory

Důvody, proč pořídit dítěti do pokoje kusový koberec, jsou asi jasné na první pohled. Děti si většinou na podlaze nejen hrají, ale často si zde i čtou, poslouchají hudbu a relaxují. A zdaleka se to netýká pouze batolat a předškoláků.

Není pochyb, že je pro ně daleko příjemnější „trávit“ čas na koberci než na tvrdé chladné podlaze. Navíc koberce tlumí hluk i nárazy, takže zvyšují bezpečnost prostředí (zvláště pokud jsou zespoda opatřené protiskluznou vrstvou), ve kterém vaše děti tráví čas. A v neposlední řadě pokoj samozřejmě příjemně zútulní.

Zatímco kladů je bezpočet, zápory se hledají o něco obtížněji. Dá se samozřejmě použít stejná námitka jako u celoplošných koberců, a to že jsou méně hygienické a špatně se z nich odstraňuje prach, roztoči a další nečistoty, takže jsou zvláště pro děti s alergiemi v podstatě nevhodné. Proti tomu však stojí skutečnost, že existují nejen hypoalergenní vysavače, ale přímo i koberečky s hypoalergenním povrchem.

Jak je vybírat?

Podobně jako všechny ostatní doplňky, také kusové koberce do dětského pokoje byste neměli vybírat nahodile, ale měli byste zohlednit celkové barevné ladění a styl místnosti, věk a pohlaví dítěte.

Čtěte také:

Pro menší děti se hodí pohádkové motivy, větší kluky asi spíše potěší drsní filmoví hrdinové, zatímco holčičky ocení romantické obrázky princezen či kreslených postaviček, jako jsou kouzelní jednorožci či Hello Kitty. Starší školáky osloví motivy ze známých seriálů, jako jsou například Star Wars, Superman či Spiderman nebo symboly oblíbeného sportu – fotbalový míč, formule apod. Starší školačky upřednostní raději romantické motivy, jako jsou například hvězdičky, puntíky a srdíčka.

Nadčasovost je vítána

Chcete-li se vyhnout tomu, že každé dva roky budete kupovat nový koberec, protože za krtečka či poníky se bude vaše dítě před kamarády stydět, vsaďte na neutrální design. Vyberte koberec s barevnými pruhy, kruhy, květinami či sluníčky apod.

Může jít také o vyobrazení silniční sítě, moře, hry Člověče, nezlob se, skákacího panáka či jednotlivých písmen abecedy. Vždyť kusový koberec se může stát nejen bytovým doplňkem, ale i edukativní pomůckou, která přispěje k úspěšnému rozvoji vašeho dítěte.

Pěknou řádku stylových kusových koberců do dětského pokoje najdete také v naší fotogalerii:

text: Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

22.8.2022 2:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist