Patchwork – dekorační vzor interiérů s bohatou minulostí

Není mnoho dekoračních motivů, o nichž bychom mohli říci, že se do našich interiérů probojovaly až z dávných dob, ba možná dokonce až z pravěku. O patchworku to však můžeme s klidnou duší prohlásit stoprocentně.

A skutečně, prvními tvůrkyněmi patchworku byly ženy v pravěku. Tento slavný textilní motiv totiž, jak je dobře známo, tvoří mnoho různorodých druhů textiliílátek, a tak se za první patchworkové deky daly považovat i dochované, pravěké přehozy sešité z mnoha zbytků kůží, ozdobené vyrývanými a vypalovanými symboly.

Japonci a Číňané,  obdařeni úžasnou trpělivostí a fantazií , posunuli techniku ​​do vyšší dimenze. Používali již jemnější materiály, jako bavlnu a hedvábí a časem se propracovali k technice, při níž se prošívalo několik vrstev látky složitou výšivkou.

Tradice, která se po mnoho staletí pěstovala jen v některých regionech, zaujala v posledních desetiletí celý svět. A dokonce i renomovaní designéři vytvořili v tomto duchu již řadu zajímavých dekoracídoplňků do interiéru.

Látky se postupem času začaly stříhat na malé trojúhelníky a čtverce a sešívat se do mozaikových vzorů. S plynoucími staletími se postupně modelovaly různé motivy a tradiční vzhled patchworku dostával svůj osobitý ráz.

Moderní interiérový design dnes znovu objevuje právě techniku ​​patchworku. Ne jako nutnost, ale jako techniku, která dokáže obohatit současný interiér o něžnost, která se v chladné moderněminimalismu hledá často jen velmi složitě. Patchwork dokáže dokreslit atmosféru ložnice, oživit dětský pokoj a podtrhnout zvolený styl jakéhokoliv pokoje. Deky, polštáře, závěsy na oknech, ubrusy , dekorativní šperkovnice, obrázky, závěsné kapsáře na časopisy, paravány , ale i obaly na knihy či brýle  – to vše může být vytvořeno ve stylu patchworku.

 

Lucie Sýkorová

Foto: Freshome.com

21.5.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist