Paravány – postradatelné i krásné

Jsou jisté prvky v našich interiérech, které mívaly ve své době nepostradatelnou funkci, ale nyní se již objevují spíše jako prvky dekorativní. K takovým patří i paravány.

122274-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: archiv redakce

Proto, abychom dosáhli efektu rozdělení prostoru, není nutné používat pouze závěsy či nejrůznější stěny, ale velmi dobře lze právě pro tento účel použít paravány. Slovo paraván je původem ze španělštiny, kde „paravent“ označuje přenosnou skládací stěnu nebo zástěnu. Dříve základ paravánu, ať už byl dvoj nebo trojdílný, tvořila dřevěná kostra potažená či vyplněná napjatou a nejrůznějšími způsoby zdobenou kůží nebo látkou, případně malovanou tapetou. Zemí původu předmětu samotného byla Čína, odsud se dostával do celého světa včetně Španělska. Která jiná země než Francie ho mohla povýšit na umělecké dílo?  Francouzští malíři, ke kterým tou dobou patřil Watteau či Oudry měli zásluhu na tom, že se paravány dostaly mezi šlechtu. A odtud už to byl jen krůček k jejich velkému rozšíření.

Paraván může v místnosti zamezovat průvanu, rozdělovat ji na různé pohledové zóny anebo zakrýt místo, které jsme nestihli uklidit před příchodem nečekané návštěvy. Je zde ale ještě další rozměr pro jejich využití, a to rozměr umělecký. Snad každého z nás někdy lákala velká plocha k tomu, abychom na ni přenesli kousek svého tvůrčího umu. No řekněte, nezkusili byste i sami takový paraván nazdobit? Metod, které by se k tomuto účelu hodily, je spousta.  A věřte, že zdobení paravánu nevyzkoušeli pouze malíři, ale i další tvůrci, například, kováři, fotografové, grafici nebo řezbáři. Každý z nich může paravánům dodat nádech nevšedního interiérového originálního kousku.

Velká fotogalerie moderních interiérů

V současnosti se však na výrobu moderních paravánů využívají zejména plasty, a to v nejrůznější podobě a kombinacích. Paravány jsou tvořeny z výlisků, které různě pospojované mohou tvořit závěs, stojan či stabilní nebo přenositelnou stěnu. Často se s moderními typy paravánů setkáváme v moderních budovách, institucích a kancelářích, kde plní funkci předělu mezi jednotlivými pracovišti.

Domácí využití paravánu v jakékoli podobě je však ještě mnohem pestřejší. Skvěle jej mohou využít třeba děti ve svých pokojíčcích, svou funkci splní i ve větších koupelnách, přepaží v kuchyni pracovní část od jídelní, mohou oddělit v ložnici místo na spaní od úložného šatního prostoru anebo jen zkrátka a dobře ozdobí kteroukoli místnost v bytě.

Originální paraván ozvláštní interiér“ je název našeho dalšího článku na toto téma, u kterého najdete další zajímavé obrazové tipy, jak takové paravány mohou v současnosti vypadat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: interiorholic.com, ikrunk.com, felmiatika.com, sliding-closetdoors.net, weburbanist.com, urban-design.org.uk, yousharez.com, interiorfans.com, chictip.com, cipageran.com

14.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist