Paraván, tradice a moderní bydlení

Současné moderní bydlení je od toho bydlení „klasického“ či „starého“ na první pohled hodně vzdálené, ale když přijdeme blíž, tak to zas tak jiný svět není. Je to pochopitelné, vždyť v zásadě je bydlení stále o jednom a tom samém. Jen některé druhy nábytku jakoby ztratily v soudobém interiéru své místo. Znáte paraván? Uvažovali jste někdy o něm?

132166-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

K čemu byl paraván asi není třeba připomínat. A nebo ano? A k čemu může být dnes? Jaké by bylo jeho uplatnění?

Paraván má v prvé řadě roli zástěny. Je to svého druhu mobilní „příčka“, kterou je možné velmi jednoduše přenášet, měnit, skládat, rozkládat a nebo třeba úplně odstranit. Zde je jakýchsi „pět pé“ paravánu:

1.paraván může např. oddělovat pracovní místo od zbytku místnosti, což je případ pracoven zřízených např. v obývacích pokojích.

2. díky paravánu je možné „schovat“ nevzhledné míst  – pohled, např. na nehezké topné těleso. V takovém případě je ale potřeba, aby teplo mohlo paravánem snadno prostupovat a aby paraván teplu nebránil vstupovat do okolního interiéru (takže by neměl být např. z masivního plného dřeva, ze skla, z umakartu atd.).

Velká fotogalerie moderních interiérů

3. velmi praktické je použití paravánu jako stínítka, např. při práci s počítačem, na jehož monitor může dopadat světlo pod nepříjemným úhlem.

4. v ložnici, která díky šatním skříním slouží současně jako šatna, může paraván velmi jednoduše vytvořit již zmiňovanou příčku a oddělit tak prostor na spaní od prostoru šatny.

5. paraván umí být sám o sobě zajímavým solitérem, jehož role se může každým dnem změnit:  přijede-li návštěva, která spí na gauči v pokoji, pak paraván může vytvořit potřebné množství soukromí, jindy je potřeba oddělit prostor křesla na čtení od okolního prostředí tak, aby měl čtenář klid, paraván ohraničí dětský prostor na hraní….

Karel Holý
Foto: LigetiDesign, Rachevo, KAROLÍNA DOLEŽALOVÁ paravany.aum, MojeDomacnost, Nabytek.megapark

4.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist