Paraván – příčka nebo zástěna v interiéru

Moderní interiér se vyznačuje ostrými liniemi a spojením kovu se sklem. Často se v něm ale objevují i originální prvky, plnící praktickou a dekorativní funkci zároveň. Jedním z těchto prvků je paraván, které by sice slušel spíše orientálně laděnému interiéru, ale díky praktičnosti nechybí ani v tom moderním.

122427-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: archiv redakce

Některé druhy nábytku se téměř v pravidelných časových úsecích objevují jako „novinky“ s malými dekorativními změnami a je velmi zajímavé pozorovat, jak se určité trendy vrací. Protože ač mají architekti leckdy skvělé nápady, občas musejí sklonit hlavu a uznat, že nic lepšího je pro určité řešení nenapadá, než to, co bylo vymyšleno už před lety

Jedním takovým je kdysi velmi ani ne tak populární, jako praktický a nezbytný paraván. Zkuste přijít do běžného obchodu s nábytkem a zeptejte se, zdali jej mají. Může se stát, že obsluhující personál nebude ani vědět, co máte na mysli. Ale na druhou stranu to není tak dramatické. Pokud se pro paraván jako pro nezbytou a požadovanou součást vašeho interiéru rozhodnete, pak máte mnoho příležitostí, kde a jak svou potřebu uspokojit. My zde v redakci jsme např. zkusili zadat do dnes již notoricky známého vyhledávače Google klíčové slovo „paravány“ a byli jsme příjemně překvapení poměrně uspokojivou nabídkou.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Kdo a nebo co to vlastně je?
Paraván
je svého druhu zařízení, které slouží např. k přesvědčivému dělení prostoru na takto vzniklé části, podobně jako interiérová příčka. Na rozdíl od ní je toho ale paraván schopen bez stavebních zásahů, dokáže to okamžitě, např. v návaznosti na momentální potřebu a manipulaci s ním si osvojí i žena. Ale paraván je v prvé řadě jaká si zástěna, kterou stačí postavit někam do rohu a vznikne tradiční prostor pro převlékání, který může sousedit či nějak navazovat na šatní skříň, čímž tedy vznikne zcela plnohodnotná šatna.

Paraván také zakrývá např. nevzhledné, ale přesto nějak nutné momenty, které se v obytném interiéru objevují. Běžně to bývá např. těleso topení (paraván by neměl bránit volnému rozpínání teplého vzduchu do interiéru), kotel, bojler, ohřívač vody, skříň s pojistkami atp. A základní, jednoznačná výhoda paravánu? Během vteřiny se dá složit, je lehký a umí v mžik zmizet třeba za skříní, pod postelí a nebo se dokáže přesunout na jiné své místo, aniž by k tomu bylo nutné vynaložit nějaké významnější úsilí.
Velkou výhodou je, že v současné době se dají sehnat paravány v nejrůznějších kombinacích materiálu a barev, takže ho jednoduše sladíte se zařízením bytu nebo výmalbou.
Text: Jaroslav Zákolanský
Foto: homeklondike.com, plrdesign.com.au, diamonddarmos.hu, exkluzivbutor.hu, eng.milanomobilya.com.tr, thehomeforhope.com, homedecorinteriordesign.com, apartmenttherapy.com, iroonie.com, stylisheve.com, dornob.com, homefurnituretrend.com, bloombety.com, thehomeforhope.com, loftwall.com, besthomeskitchen.com, houzz.com, r16.org, homeconceptor.com, overstock.com, bs2h.com, uk.picclick.com, tapja.com 
9.8.2013 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist