Pár tipů na úložné prostory v malém bytě

Kéž by se tak nepořádek stal minulostí a nebyl tou nudnou denní rutinou, která vás po příchodu domů ve vašem malém bytě čeká. Je to prosté – stačí se jen trochu kreativně zamyslet nad tím, jaké možnosti úložných prostor váš interiér nabízí.

135681-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

V malém interiéru se tolik nepopulárního dojmu neuspořádání a nepořádku dočkáte velice záhy po nastěhování a mnohdy se jej velmi těžko dá zbavit. Je to velice podobné procesu odvykání nějaké lidské závislosti. Nejdůležitější je si přiznat, že váš interiér má skutečný problém, které je potřeba řešit.  Následně přichází veledůležitá činnost, kterou bychom nazvat příznačně debordelizací. To znamená, že si projdete všechny své věci, které v bytě máte – od potravin po knihy a dekorace. U každé věci se zamyslíte nad tím, zda ji potřebujete, je-li skutečně nezbytné, abyste si ji ponechali anebo zda ji může vyhodit, popřípadě někomu darovat anebo prodat.

Po vykonání této selekce se zpravidla počet věcí a předmětů, které jste v domácnosti uchovávali značně zmenší, mnohdy až na polovinu.  To, co může ohrozit celkovou uspořádanost v malém bytě, jsou velmi často knihy a další tiskoviny. Pro ně doporučujeme postavit knihovnu anebo regál. Už dávno se nenosí prosklené, těžkopádné vitríny, ale chytrým řešením jsou otevřené závěsné police. Ty může umístit do takzvané slepé zóny v interiéru. Tou může být nevyužití zádveřní prostor, volný roh za klenutou sedací soupravou apod.

Polic a policových systémů se neobávejte ani v kuchyni. Nezdráhejte se vystavit hrnce, hrnečky a pánve na větší police, či do regálů, které snesou i větší nosnost a navíc se dají snadno připevnit i ke zdi, pro lepší stabilitu.

Máte volně stojící pohovku nebo sedací soupravu v obýváku? Není nic snazšího, nežli k její zadní části postavit policovou skříň, anebo romantickou rustikální komodu s lehkou patinou a proutěnými ukládacími koši.

Pro objemnější osobní věci, jako jsou cestovní zavazadla, slunečníky anebo například údržbové zařízení na vaši předzahrádku, jako jsou strunové sekačky, či větší nůžky na keře, lopata a hrábě, se skvěle hodí takzvané mezipatro. Můžete jej designově pojmout podobně jako je tomu u klasických pater na spaní. Nabízí se ale také možnost zavěšení několikavrstvé textilie, jakožto kapsy ke stropu, anebo dřevěné, či kovové police, upevněné rovněž ke stropu, do níž můžete zasunout  moderní plastové boxy s průhledností mléčného skla. Pokud vyznáváte spíše romantický, rustikální styl bydlení, pak plast nahraďte materiály jako je proutí, ratan nebo textilie s potiskem.

Lucie Sýkorová

Foto: freshome.com

24.4.2014 12:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist