Pár tipů pro bezodpadovou domácnost. Šetřete svoje peníze

Občas se zamyslíte nad tím, kolik odpadků se ve vaší domácnosti vyprodukuje a líbí se vám myšlenka bezodpadové domácnosti? Nebaví vás stále chodit vynášet koš? Jste tu správně! Nikdy není pozdě začít redukovat svou uhlíkovou stopu a nemusíte hned používat poněkud alternativní „bezšamponovou“ metodu. I malé množství ušetřeného odpadu naší planetě pomůže, protože kdyby si to řekl každý…

bezodpadova-domacnost_profimedia-0253352019-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Profimedia.cz

Začněte jednoduše

Snad každý někdy cestuje, a když zrovna nemusí cestovat svým autem, prvním a jednoduchým krokem k bezodpadové domácnosti může být využívání elektronických jízdenek. V době smartphonů to navíc není nic složitého.

Nebo si kupujete pití a automaticky dostáváte brčko? Odmítněte ho. Když jsme u nakupování, existuje tolik krásných látkových tašek, které vám budou sloužit opakovaně, a můžete se spolehnout, že se jen tak neprotrhnou. Pokud už máte zásobu těch plastových, nezoufejte, nejdřív utahejte ty, každá další nekoupená plastová taška se počítá.

Pokračujte přirozeně

Ke zdravému životnímu stylu patří kvalitní strava. Bohužel, dnes často platí, že co si člověk neudělá sám, na to se nemůže spolehnout. A rázem jsme u domácí stravy.

Chutný oběd či svačinku si musíme někam uložit, takže jaké jsou možnosti? Jednorázové plastové sáčky jsme zavrhli, to je doufám jasné. O něco lepší je to s biologicky rozložitelnými plastovými pytlíky, ty jsou však nudné a navíc se v nich často stane ze svačiny nechtěná placka. Připadají v úvahu krabičky, ale znáte kapsové sáčky?

Kapsové sáčky mohou být vyrobeny z látky, plastu nebo ideálně v kombinaci. Jsou na rozdíl od krabiček skladné, ale daleko pevnější než obyčejné igeliťáky. Další jejich vlastností, kterou rozhodně oceníte, je to, že se dají jednoduše otřít, když se zašpiní. Některé je možné prát i v pračce. Potraviny v nich nevlhnou, ani neosychají. Výrobci dbají také na design. Na výběr jsou různé barvy, vzory i velikosti. Dále mohou posloužit i jako prostírání a poskytnout tak čistý povrch při stravování.

Když už jsme u jídla, základní suroviny jako mouku, vločky, luštěniny, rýži, semínka a tak dále lze pořizovat ve velkých baleních a skladovat ve sklenicích. Vlastně tak, jak se to dělalo dříve. Nebo ještě lépe nakupovat rovnou bez obalů, i když to zatím není moc rozšířené. Snad obchodů typu „nebaleno“ bude přibývat jako hub po dešti.

Inspirujte se

I balení dárků je jednou z cest, jak omezit produkci odpadu a navíc ukázat, že to myslíte vážně. Recyklovaný papír, klasická stužka, místo izolepy lepidlo z vody, mouky a cukru určitě zaujme!

Možná jste byli na návštěvě u někoho, kdo už v režimu „Zero Waste Home“ jede. Pokud ne, není to na škodu. Uvidíte tam například místo houbičky na nádobí houbu z lufy, což je odrůda tykve, místo drátěnky kokosovou slupku, v koupelně mořskou houbu, domácí šampon (lze vyrobit suchý i tekutý) a venku či v bytě zcela jistě místo pro kompostování.

Ušetřete

Mnohé z výše uvedených typů šetří přírodu i vaši kapsu. Ještě jsem se nezmínila o sdílení věcí, nebo pokud nemáte zrovna s kým, existují přece půjčovny vybavení. Z dobré půjčovny je vybavení vždy řádně připraveno, jen ho použijete a údržbu přenecháte na odbornících. To je fajn, ne?

Další nemalou finanční úsporu může přinést návštěva sekáče, bazárku, blešáku, antikvariátu a podobně. Pro malé děti je využívání oblečků z druhé ruky velice rozšířené, nebojte se alespoň občas pořídit z druhé ruky i něco pro sebe. Možná budete mile překvapeni. Tak hurá na to!

21.7.2021 5:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist