Pár tipů na šetření s místem

Problém místa byl, je a bude věčným tématem a klasickým prubířským kamenem, který budou muset zvedat a zdolávat všichni ti, jež se pustí do zařizování obytného interiéru, tedy pokud takovým interiérem není interiér vily s pokoji o velikosti fotbalového hřiště.

118353-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Osvědčeným a snadno dostupným řešením, je používání multifunkčního nábytku a nábytku mobilního. Stejně tak se dají využit prostory vzniklé např. zvýšením výšky lůžka atp. A konkrétně?

Dětský pokoj – palanda jako alternativa a úložný prostor
Zajímavým způsobem, jak se vypořádat s nedostatkem místa např. v dětských pokojích, jsou dětská lůžka, která obsahují dostatek místa pro uložení hraček a nebo v pozdějším věku dítěte pro takové věci, jako jsou lyže, brusle, zimní neskladné oblečení, spacáky, stany a zkrátka všechny podobné nezbytnosti, které se používají párkrát za rok.

Lůžko je vlastně nižší palandou a prostor pod ním se stává alternativou šatní skříně, šuplíků, komory atd. Vzhledem k tomu, že za pár dní začíná další školní rok, může být takové řešení inspirací pro rodiče zoufale hledící na nekonečné hromady nepořádku v dětském pokoji.

Velká inspirativní fotogalerie úložných prostorů

Kolečka a otáčení kolem své osy

Dalším řešením je mobilní nábytek, který navíc často vypadá právě díky pojezdům dobře a moderně. Takový nábytek není řešením v rámci trvalé dispozice, ale dokáže v případě akutní potřeby nabídnout postrádaný prostor. Např. v okamžiku návštěvy je možné lužko na kolečkách odsunout ze středu pokoje a vytvořit z kombinované místnosti, která jinak slouží jako ložnice a zároveň obávák, místo pro pořádání party. Stejně tak je možné snadno a účelově měnit dispozici místnosti s použitím sedacího mobilního nábytku, který byl a snad znovu bude zcela běžnou součásti sortimentu maloobchodní sítě.

Skvělým řešením, a zejména v dnešní multimediální době, kdy je obrazovka či monitor vždy komunikačním středem místnosti, je TV nábytek s polohovatelnou částí nesoucí samotnou obrazovku a umožňující její otáčení kolem osy nejčastěji v intervalu 90 °. Systém řeší pohledovou přístupnost z kteréhokoliv místa místnosti či místnosti sousedící. Možnost sledovat TV není vázáno na kapacitu pevné dispozice obývacího či jiného pokoje.
Veškeré namátkou uvedené řešení je možné a žádoucí navzájem kombinovat a zapojit do hry např. rozkládací gauče. Uživatel pak najednou zjistí, že onen byt zas tak malý není.

Poznámka závěrem

Pojezdová kolečka, byť bývají vyráběna z tvrzeného plastu a nebo z kovu, který je většinou pogumován, mohou při častém používání vytvořit na podlaze trvalé stopy, škrábance atp. Je proto lépe vybavovat místnost mobilním nábytkem v případě, že je pro podlahu použita nějaká měkká, nejlépe textilní podlahová krytina. Jinými slovy, pojezdová kolečka nejsou zcela ideální pro podlahy ze dřeva či laminátu.

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Ikea, Fast a archiv autora
24.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist