Pár rad, jak si zařídit osobitou a zároveň moderní ložnici

Listujete časopisy o bydlení a přemýšlíte, jak zařídit tu svoji a pořád nemůžete najít nic, v čem byste se cítili dobře? Přestaňte opisovat a soustřeďte se na to, co dělá radost vám samotným. Poradíme, jak vybalancovat svůj vkus s moderními požadavky interiérů.

1living-it-up_scarlett-upholstered-bed-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Living it up

Existuje spousta skvělých ložnic, ať už se to týká návrhu, nebo organizace prostoru, a právě jimi byste se měli inspirovat. Velmi důležitý detail, který charakterizuje všechny moderní prostory, je funkčnost. V případě ložnice jsou to většinou chytrá úložná řešení, příp. multifunkční nábytek. A právě to by se mělo stát výchozím bodem při plánování ložnice.

Čisté linie

Další vlastností moderních prostorů je použití čistých a přímých linií. Většinou jde o minimalistické designy s jednoduchou geometrií, bez zbytečností a nadměrných dekorací. Do takového pokoje se nehodí masivní nábytek ani rustikální zdobení. Jeho jednoduchost by však neměla hraničit s chladem a nehostinností. Proto je třeba i zde dosáhnout určité harmonie.

Pohrajte si s barvami a texturami

Chcete-li zabránit tomu, aby moderní ložnice vypadala příliš jednoduše až obyčejně, využijte kombinace barev a textur. Zároveň nezapomeňte na ústřední bod. Bez něj bude místnost působit příliš chaoticky. Tuto roli mohou plnit například lustr, taburetka nebo křeslo. Samozřejmě nepočítáme-li hlavní dominantní prvek v ložnici, kterým by měla být samotná postel. Pozornost na sebe upoutá třeba postel s nebesy či jinak zvýrazněným čelem.

Obecně platí, že může být hlavním bodem třeba i barva. Jen si dejte pozor, abyste pokoj naopak nezahltili příliš sytými barvami. Proto raději upřednostňujte pastelové barvy. Koneckonců ložnice má být klidná a uvolňující. Doslova okouzlující bude například ložnice v šedé, zvláště když k ní občas přidáte nějaký barevný akcent.

Flexibilita se cení i u nábytku

Výběr nábytku do ložnice je věc poměrně jednoduchá. Zvláště když máte předem jasnou představu. Nicméně moderní nábytek do ložnice by měl být především funkční, jednoduchý a flexibilní. Není však nutné, aby byl natolik univerzální, že se hodí úplně ke všemu.

Zachovejte při výběru chladnou hlavu. Předem si projděte katalogy nebo e-shopy, zalistujte ve fotogaleriích a vytvořte si konkrétní představu, co by pro vaši ložnici a zvláště pro vás bylo to pravé. Existuje spousta ložnicových kompletů, ale ty se k vám domů ne vždy hodí. Buď nevyhovují rozměrově, nebo mají příliš mnoho dílů, které se k vám nevejdou, nebo byste je třeba ani nevyužili. Proto se nenechte strhnout výhodností cen a klidně si pořiďte zvlášť jednotlivé kousky. Nemusíte se bát „zabrousit“ třeba do eklektického stylu a zkombinovat různé typy nábytku podle svého vlastního vkusu. Velmi šik je například moderní ložnice s prvky vintage.

Pozvěte domů světlo

Nedílnou součástí moderních ložnic je spousta přirozeného světla. To obvykle znamená, že mají velká okna nebo dokonce celoskleněné dveře. Ale i se světlem si může pohrát. Můžete maximalizovat světlo, které přichází do místnosti, tím, že místnost zařídíte převážně ve světlých barvách nebo naproti oknu umístíte velké zrcadlo, které vytvoří dojem většího prostoru. A právě zrcadlo může být tím prvkem, který vnese do vaší ložnice zároveň i eleganci, která k moderní ložnici neodmyslitelně patří. Ať už se jedná o originální tvar, designový rám či jiné ozdobné prvky.

Umělé osvětlení v ložnici by mělo být naopak uklidňující a příjemné. Spíše než lustry jsou oblíbené lampičky na nočních stolcích a závěsná svítidla nad postelí.

17.2.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist