Pár praktických tipů, jak nechybovat při rekonstrukci koupelny

Renovace koupelny je velká věc. Rozhodnutí, která během ní učiníte a zrealizujete, nejdou vzít zpět a náprava chyb a omylů je drahá a časově náročná. Proto si vše důkladně rozmyslete – ne jednou, ale raději třikrát, abyste si byli absolutně jistí. Pokud nechcete hořekovat nad nepovedenou koupelnou, zkuste se inspirovat našimi tipy…

renovace-koupelny-3-1100x618.png Celá galerie 22 Zdroj: shutterstock.com

Koupelnu si přizpůsobte…

Jinak bude vypadat koupelna, kterou si pořizuje mladá rodina s dětmi, a jinak pro seniorský pár. Proto se při plánování vždy zamyslete, jak bude váš život vypadat dejme tomu za deset let, protože v tu dobu vám jistě bude koupelna ještě sloužit.

Triky pro zvětšení prostoru

Snad jen v novostavbách rodinných domů, kde si investor mohl dovolit přizpůsobit místnost svým potřebám a přestavbám, není potřeba řešit každý centimetr. Jinak jsou ve většině případů koupelny poddimenzované a toto dědictví minulosti nás nutí ke kompromisům.

Zkuste některý z jednoduchých triků, které koupelnu zbytečně nezmenší:

 • Sprchový kout bez vaničky nebude rušit plochu podlahy.
 • Koupelnový nábytek s úložnými prostory pomůže udržet pořádek v koupelně a nezahlcovat ji drobnostmi.
 • Vana jednoduchých tvarů působí subtilněji.
 • Průhledné skleněné zástěny neruší jako např. mléčné sklo.
 • Volte multifunkční řešení jako třeba toaletu s integrovaným bidetem, vanu a sprchový kout v jednom.
 • Zrcadla zvětšují a prosvětlují, nemusí viset jen nad umyvadlem.
 • Světlé velkoformátové dlaždice místnost opticky rozšíří.
 • V malém prostoru se vyvarujte příliš mnoha zbytečným věcem, ty celou koupelnu stísňují a navíc působí neuklizeným dojmem.
 • Použijte nástěnné doplňky do koupelny jako držák mýdla, stojan na toaletní papír.

Koupelna pro rodinu

V koupelně pro větší počet lidí je nutností rozestavit všechny potřebné věci tak, aby si vzájemně nepřekážely. Určitě v tomto případě oceníte dvě umyvadla.

Pro nejmenší obyvatele můžete instalovat dětské umyvadlo ve výšce 60 cm, pořídit bezpečnou nášlapnou stoličku nebo využít některé z chytrých řešení. Například instalovat umyvadlo do okraje vany. Tím se ocitne ve výšce, kam i malé dítě dosáhne bez problémů a navíc zpříjemní koupání dospělým, použít jej lze třeba na čištění holicího strojku nebo na čištění zubů ve vaně.

Další praktickou vychytávkou jsou horizontálně dělené dveře u sprchy, které ocení rodiče malých dětí či majitelé psů. Rodičovský díl se nachází mimo sprchu a vespod utěsněné sprchové dveře ochrání před stříkající vodou.

Pestrobarevné doplňky a barevné zdi vytvoří v koupelně radostně dětskou atmosféru. Pokud bude mít každý člen rodiny vlastní barvu, je riziko záměny ručníku, kartáčku nebo třeba houbičky naprosto vyloučeno.

Koupelna na stáří

Koupelna pro seniory má svá specifika. Budeme počítat i s tím, co nikdo nechceme, ale může se stát, že se dostaví pohybové problémy, a proto ji naplánujeme jako bezbariérovou.

Šířka dveří by měla být minimálně 90 cm, musí se otevírat ven nebo mohou být posuvné. Umyvadlo je ideální volit ergonomicky tvarované, mělo by být dobře přístupné i v sedě, proto by pod ním měl být dostatek místa pro kolena a stehna. Montážní výška je individuální podle potřeby, běžně při použití v sedě činí 65–70 cm, při použití ve stoje asi 80–85 cm.

Toaletu volte vyšší, ideálně alespoň 50 cm, bude se vám z ní lépe vstávat. Zamyslete se nad integrovaným bidetem do WC, velmi usnadní hygienu.

Vany se raději vzdejte a ušetřený prostor využijte pro co největší sprchový kout, ideálně bez vaničky, aby byl vstup do něho co nejjednodušší. Nezapomeňte zabudovat stoličku na sezení. K horní sprše pořiďte i příruční na omytí hůře přístupných míst.

Čtěte také:

V případě, že se vany nechcete vzdát, volte tzv. bezbariérovou vanu, která umožní téměř bezbariérový přístup. Dvířka z jednolitého bezpečnostního skla zasazená do vany se otevírají dovnitř a pak už je třeba překonat jen výšku 20 cm. Vysoce kvalitní odtok a přepad se po koupeli postarají o rychlý odtok vody v rozmezí asi 2 minut. Sklopné úchyty a sedátka v případě potřeby poslouží k nutnému přidržení nebo sednutí.

Pár tipů pro moderní koupelnu

 • Pořiďte si armaturu šetřící vodu, její cena stoupá a dá se očekávat, že bude hůř, tato investice se vám vrátí.
 • Také toaletu vybírejte s ohledem na šetření vodou.
 • Pokud vám to prostor dovolí, vyberte si do koupelny prostornou sprchu bez vaničky s rohovým vstupem nebo řešením niky.
 • Dopřejte si luxus v podobě sprchových panelů s velkou hlavicí a masážní funkcí. Parní sprcha spojuje funkčnost s wellnessem. O relaxaci se postará i vířívá vana.
 • Volně postavená nebo skleněná vana na sebe strhnou veškerou pozornost.
 • Sprchový WC nástavec s dálkovým ovládáním, vyhřívaným sedátkem a ventilátorem přivádějící teplý vzduch se postarají o hygienické pohodlí.
 • Designová topná tělesa jsou funkční a hezká.
 • Sauna nebo infračervená kabina zabudovaná v koupelně je v moderní koupelně hotovou třešničkou na dortu.

Další nálož praktických tipů pro rekonstrukci koupelny najdete v galerii:

Text: Kateřina Šedivá, foto: Shutterstock.com

8.7.2022 2:00 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist