Panelové domy budoucnosti ovládly Německo, dorazí i k nám?

V německém Hamburgu se začala stavět nová čtvrť HafenCity, a to o celkové rozloze 157 hektarů. Tato futuristická čtvrť je situována v blízkosti přístavu a kromě bytů je zde v naplánována i stavba komerčních prostor – obchodů, kin apod., a to vše v hi-tech designu. Co myslíte, dorazí tento trend i k nám?

Na místě bývalých přístavních doků roste moderní evropské centrum, které je zváno jedním z nejambicióznějších projektů Evropy. Centrum kulturního a oddechového vyžití, kde se snoubí tradiční prvky německé kultury s obytnými i moderními obchodními částmi je postaveno v takzvaném hi-tech architektonickém stylu. Celkem 12 čtvrtí je protkáno parky, náměstími i promenádami dýchajícími přístavní atmosférou.

Projekt obnovuje identitu Hamburku jako přímořského města. Stává se tak modelem pro rozvoj evropského města 21. století. Historii připomene pouze několik zachovaných budov, např. v části Speicherstadt – dřívější přístavní komplex skladišť postavenýčervených cihel, typických pro severní Německo. V moderní čtvrti myslí i na trvale udržitelnou dopravu. Velký prostor je věnován cyklostezkám i stezkám pro pěší, na nichž je mnoho míst, kde lze posedět a odpočinout si.

HafenCity není unikátní jenom kvůli své velikosti, díky níž zvětší současné území městského centra v nejbližší budoucnosti přibližně o 40 procent, ale především se od podobných rozvojových projektů liší svou centrální polohou a vysokými nároky na kvalitu architektonického zpracování či designu otevřeného prostoru. Kromě toho jsou budovy konstruovány tak, jako je tomu v případě pasivních domů. Zkrátka šetří energie a nabízí tak úsporné bydlení, šetrné k ekologii.

Za prozatímní dominantu lze považovat elegantní budovu firmy Unilever se schodištěm, které se stalo jedním z prvních veřejných prostranství na břehu Labe.

Další interesantní stavbou HafenCity je sedmdesát metrů vysoká budova vědeckého centra, která je dílem rotterdamského architektonického studia OMA. Vědecké centrum připomíná bránu otevírající se do světa vědy. Vedle budovy pravidelně kotví loď Queen Mary II.

Zatím ve fázi plánování, ale i tak nádherná, taková je budoucí podoba koncertního sálu Labské filharmonie.

Budova zvaná Sumatra je také jednou z překrásných a futuristicky navržených staveb. Tato dech beroucí „kráska“ se tyčí v části zvané Überseequartier.

Budou-li nám hvězdy přát, pak tento úžasný architektonický zázrak, který se už jen těžko dá nezvat sídlištěm, dorazí i k nám do Čech… můžeme jen doufat.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: contemporist.com, 82.198.86.94.com, ethanfenn.com, architekten24.de

1.4.2011 12:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist