Paneláková proměna v černobílé

Katastrofický stav panelákových jader je evergreenem českých domácností. Ne jinak je tomu v bytě paní Hany. Neutěšený stav koupelny a kuchyně se pak přenáší do celého bytu. Jak dopadne další rekonstrukce designérů pořadu Jak se staví sen?

po-2-4-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: FTV Prima

Paní Hanka má v péči vnučku Aničku, kterou opustila její drogově závislá matka. Žije s nimi syn Honza, pes a křeček.

V jejich panelákovém bytě jako by se zastavil čas před dvaceti lety. Je to klasický panelákový byt. Malá kuchyň s jídelním stolem, původní jádro. V koupelně a na záchodě nefunguje elektrika, a tak si tam dosvěcují lampičkou. V bytě zoufale chybí úložné prostory. Obývák využívá syn Honza. Druhý pokoj je provizorně rozdělen skříní – v jedné části bydlí babička a v druhé vnučka. Paní Hana touží po nové koupelně a vstupní hale. Z barev dává přednost černé a bílé.

Předejme slovo designérům Andreje Hylmarové a Markovi Povolnému, aby se ohlédli a zhodnotili rozsáhlou rekonstrukci v šibeničním termínu pěti dnů, kterou dostali na starosti:

Očima designérů

Byla to zase jedna z náročnějších proměn. Po pár minutách bylo jasné, že vybouráme celé umakartové jádro a spojíme koupelnu s WC. Chvíli pak trvalo nalézt správné řešení, jak umístit příčku mezi koupelnou a kuchyní, aby i kuchyně měla správné proporce. Jednoznačně největším problémem byla špatná elektroinstalace. V bytě se skoro nesvítilo. Nebylo osvětlení na WC a v koupelně, která byla v naprosto žalostném stavu, si svítili stojací lampou. Zásadní úkol tedy byl najít problém v elektro rozvodech, odstranit chybu a následně realizovat novou kabeláž.

Proměna jako celek je ryze současná patřící do města. Do paneláku by se ani historizující či rustikální styl nehodil. Zajímavý prvek je v jídelně, kde se černá stěna oddělující kuchyň a jídelnu jakoby pomyslně sklopí na zem a pokračuje na podlaze černým marmoleem. Tato zmiňovaná stěna je i zajímavá prořezanými otvory vyplněnými sklem. Tím jsme dostali denní světlo do koupelny a pod ruce při práci v kuchyni.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist