Jak oživit nudné neutrály? Vyzkoušejte pruhy

Pruhy z interiérů v žádném případě nemizí ani v roce 2019. Spíše naopak. Přinášejí do nich příjemné osvěžení a tolik potřebnou „vzpruhu“. Příliš širokou místnost zúží a moc úzkou naopak o něco rozšíří, prostě jsou nejen pěkné, ale i funkční. O tom, jak je šikovně použít, si přečtete v tomto článku.

3arthouse_glitterati-stripe-platinum-1100x618.jpg Celá galerie 32 Zdroj: Arthouse

Najdete je na zámcích i v chalupách

Nechybí vám v současných neutrálně-minimalistických interiérech nějaké to oživení. Odpověděli jste, že ano? Pak zkuste vsadit na staré dobré pruhy. Dá se říci, že patří k tradičním vzorům. Nevěříte? Tak se chvilku zamyslete a vraťte se klidně o sto let zpátky.

Co takhle zámecké komnaty? Ano, objevovaly se na stěnách, kobercích i na nábytkovém čalounění. Nebo si vzpomeňte na ložnice a kuchyně ve starých filmech nebo tradičních pohádkách. Která chalupa se tehdy obešla bez pruhovaného povlečení a ubrusů či utěrek? Z toho plyne, že pruhy přežívají všechny módní vlny a můžete je bez obav „pozvat“ k sobě domů i letos.

Neutrální pruhy

Pro mnoho interiérových designérů mají neutrály stále hlavní roli. Ale i pruhy mohou působit neutrálním dojmem a dají nenápadně do minimalistických interiérů. A je v podstatě jedno, jestli se jedná o tapetu, koberec nebo jen o textilie. Důležité je vybrat pruhy v takových odstínech, v nichž máte zařízený zbytek pokoje.

Jedním z oblíbených fíglů je vsadit na strukturu. Textilie (či jiný materiál) klidně může mít neutrální odstín, ale struktura na povrchu tvoří pruhy. Tento efekt můžete využít třeba i na obkladačkách v kuchyni či v koupelně nebo na podlahové krytině.

Smíšené pruhy

Pokud jde o míchání pruhů, tak se raději držte zásady, že méně je často více. Nechcete-li si doma vytvořit úplnou divočinu, do které byste mohli přehnaným pruhováním lehko sklouznout, držte se prostě tzv. při zdi.

Pokud jsou barvy pruhování navzájem kontrastní, snažte se alespoň o to, aby dokonale korespondovaly s těmi odstíny, které se objevují na ostatním zařízení. Vyváženosti dosáhnete například tak, že si koupíte pruhovanou deku, na které se opakují stejné odstíny jako na nábytku.

Rustikální pruhy

Jak už jsme se zmínili, v rustikálních interiérech jsou pruhy jako doma. A ani jejich kombinování například s drobnými kvítky není žádnou novinkou. Pokud však chcete vyzkoušet něco méně obvyklého, zkombinujte je s velkými květy. Velmi módní začínají být také třeba tapety, na nichž jednotlivé pruhy nejsou klasicky jednobarevné, ale každý pruh je tvořen rostlinami nebo jinými motivy.

Pruhované koberečky

Rozvinutí pruhovaného koberce je jedním z nejjednodušších způsobů, jak vnést pruhy do vašeho bytu. Skvěle vypadá například kombinace pruhů, v nichž se odráží barevný odstín použitý při výmalbě nebo tapetování stěn.

Pruhované textilie

Pruhy jsou prostě klasikou, ke které se vracíme, ale která nás taky občas omrzí a zatoužíme po změně. Aby tyto „výkyvy“ nebyly příliš drastické pro naši peněženku, je nejlevnější realizovat tyto proměny pomocí textilií. Takže pokud přemýšlíte, kam přidat pruhy, jděte na to tou nesnadnější a nejlevnější cestou – pořiďte si pruhované ubrousky, ubrusy nebo ručníky. Ale ani ty, co zrovna nepoužíváte, neschovávejte do skříněk. „Vystavte“ je na otevřených policích v kuchyni nebo koupelně a vytvořte si z nich praktickou dekoraci.

Pruhy na zdi

Před pár lety by sice šance na to, že se setkáte s pruhovanými stěnami, byla o něco vyšší, než je teď, ale odříkat si tento praktický fígl nemusíte. Vždyť právě svislé pruhy na zdech dokáží vyvolat dojem, že je místnost vyšší, zatímco ty vodorovné místnost rozšíří. A to se hodí, co říkáte?

18.3.2020 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist