Oživení bytu? Zkuste textilní doplňky

V zimním období trávíme více času doma a možná právě proto začínáme o svém bydlení také více přemýšlet a rádi bychom s ním něco udělali. Bourat, natírat a přestavovat byt je komplikované. Oživit bydlení je možné mnohem jednodušším a elegantnějším způsobem. Zkuste vhodně vybrané textilní doplňky, ale pamatujte, že i tady platí, že méně bývá více.

126110-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Prvním problémem, který je potřeba ve věci textilních doplňků zmínit, je zvýšení pracnosti údržby takového bytu. Dečky, nové další závěsy, řasené záclony a koberce s vysokým, či chcete-li hlubokým chlupem, bude potřeba čistit, prát, vyklepávat a jinak zbavovat prachu a nečistot.

A pamatujte: v textiliích se velmi dobře daří roztočům a jiným alergenům a čím jsou závěsy či koberce těžší, hlubší atd., tak tím hůře se čistí a tím lépe pro roztoče.

A řešení? To je vlastně velmi jednoduché. Roztoči nesnesou  přímé UV záření. Textilie je dobré nechat tradičně vyvětrat pověšením z okna tak, aby se dostaly do přímého kontaktu se slunečním záření. Efektivnější je používání kvalitních výkonných vysavačů se speciálními filtry (nejčastěji označovanými jako HEPA filtry). A co to je hepa filtr? ČTETE ZE.

Velká fotogalerie bytového textilu

A jak textilie vybírat ?

Je to stejné jako např. při výběru tapet. Dekorační látky jsou ve smyslu své role v interiéru v prvé řadě tzv. o barvách. Jejich hlavní výhodou je jejich schopnost oživit interiér. Máte vlastně dvě možnosti. Buďto budete vybírat takové barvy deček, polštářků atd., které jsou stejného rodu, jako např. gauč či koberec a nebo zvolíte více či méně ostrý kontrast. V prvém případě se vlastně jedná o výběr odstínů téže barvy, takže např. k čokoládově hnědé bude vždy příjemně ladit světle hnědá barva bílé kávy.

A kontrasty?

Tady máte také dvě možnosti. Buďto zvolíte navzájem se doplňující bary různého rodu a nebo zkusíte více méně„tvrdý“ kontrast. Doplňující barvy jsou něco jako akordy. Každý tón je jiný, ale ladí spolu a hranice mezi „měkkým“ doplňováním se a „tvrdým“ kontrastem bývá velmi křehká. Klasikou je žlutá společně s modrou, modrá se zelenou, zelená se žlutou. Jiné harmonické kombinace jsou: hnědá (eben) a červená (rudá), modrá a červená (bordó),  rudá a šedá, šedá a oranžová. Toto jsou kombinace klasické, tradiční a běžně používané.

Bytové doplňky: inspirativní fotogalerie

TIP: pokud máte laděný interiér do jedné barvy a nebo pokud ve vašem interiéru jedna barva výrazně dominuje, pak zkuste opravnu „ostrý“ kontrast pomocí živé expresivní barvy. Všechny mají rády měkký neutrální podklad.  Zkuste pastelově žlutou, pomerančově až křiklavě oranžovou, sytě krvavě rudou nebo brčálově zelenou. Toto mohou být barvy potahů polštářků na gauč. Když se vám to nepovede, můžete je schovat s zkusit něco jiného. Taková ztráta to zas nebude a za pokud to stojí.

Red.
Foto Dorian Dekor

11.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist