Ozdobte svůj domov dekorativním chromovaným nábytkem

Chromovaným nábytkem máme samozřejmě na mysli nábytek, který je vyrobený například ze železa nebo oceli a jeho povrch je dále upravován takzvaným pochromováním, čímž získá lesklý vzhled. Leštěná, reflexní kvalita chromu je to, co dělá z takového nábytku oku lahodící předměty. A několik takových si ukážeme v dnešní fotogalerii. Velmi dobře se takovéto čisté hladké linie kombinují s moderním nábytkem.

131510-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Chromování je záležitostí, která už si dávno získala naše interiéry a my jako uživatelé jsme si s lety sami vyzkoušeli výhody takto upravených nábytkových částí. Není to tedy nijak módní záležitost, vhodná pouze do moderních interiérů. Nahlédněte do fotogalerie u článku a uvidíte, že tento lesklý kov nabídne velmi elegantní řešení, které může být zároveň univerzální.

Pokud zavzpomínáme, pravděpodobně všichni známe alespoň chromované židle. Jestliže se vrátíme do historie ještě dále, cesta nás zavede k Bauhausu architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který je autorem návrhu nejznámějšího chromovaného křesla, které vzniklo na konci dvacátých let minulého století. Takto koncipované židle a křesla jsou již po desítky let obdivovány pro své rámy z ohýbaného trubkového materiálu tvořícího jejich základnu. Jsou neustále oceňovány pro svou formu i funkci.

Na našich fotografiích můžete vidět i nový moderní druh křesel a sedaček s takzvaným x-rámem v provedení chrom. Křeslo nebo spíše otoman, je dnes možné sehnat v mnoha velikostních i barevných variantách, a to včetně podložky nohou.

Mnohé chromované nábytkové prvky můžete s neomylnou jistotou nalézt také ve stylu Art Deco. V moderním provedení naleznete trubkové ocelové rámky s chromovaným povrchem doplněné sedacími částmi v šedé barvě u nábytku navrhovaného Manuelem Saezem na křesle Alta.

A k židlím patří také stoly, a tak stejně, jako může chrom přinést lesklé záblesky do kuchyně či obývacího pokoje díky sedacímu nábytku, stejně tak tomu může být díky stolům a stolkům. Základna z chromu není ani zde nic neobvyklého. Důkazem toho je jídelní stůl Silverado na jedné z fotografií u článku.

Máte-li pocit, že nastal čas, abyste do svého domova přinesli prvky retrostylu, i v tomto případě je tu více než dobrý výběr, a to ať se týká kuchyňského nábytku, židlí a stolů, konferenčních stolků do obývacích pokojů nebo například přídavných stolečků vhodných pod stolní lampy atd.

S chromovaným nábytkem se také můžete setkat v celé řadě moderních kuchyní vybavených v industriálním duchu. O podrobnostech píšeme v našem článku „Moderní kuchyně s industriálními prvky“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com, arthistory.about.com

26.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist