Ovládáte umění aranžovat?

Zajímavé uspořádání věcí vždy vyvolává také zajímavý dojem z interiéru. Zvláště pak seskupování uměleckých předmětů na stěně, různých sbírek a krásných nábytkových kousků je velmi působivé. Někdo doporučuje na stěnu zavěsit jen tři až pět předmětů či obrazů, jiný má na to odlišný názor.

133727-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: archiv redakce

Každého návrháře samozřejmě těší seskupovat různé předměty a umělecká díla, dávat jim své místo a vytvářet tak příjemný estetický dojem z takto komponovaných celků. Baví však taková práce nebo činnost i vás? S talentem aranžovat se nikdo z nás nerodí, ale pozorováním svého okolí, shromažďováním svých sbírek a podobnou činností anebo z nutnosti často vzniká pocit a potřeba, že určitým věcem musíme dát jejich místo. Musíme je vhodně seskupit, aby vypadaly dobře, nebo naopak je od sebe oddělit, aby dostatečně vynikly. Pro laiky v tomto oboru to však někdy může být docela značný problém.

Často si tedy kladem otázky, zda mohou být vedle sebe zavěšeny obrazy s jiným typem rámů a v jiných velikostech, nebo zda u jednoho stolu spolu mohou sousedit židle různého typu nebo případně zda římsu krbu zaplnit všemi drobnostmi, které máme po ruce anebo na ni nedávat raději nic. Ne vždy je na každou takovou otázku jednoznačná odpověď, ale obecně se dá říci, že seskupení podobných předmětů v lichém počtu vypadá vždy lépe než v sudém. Můžete samozřejmě dát přednost decentním třem předmětům, ale proč by na stěně nemohlo viset například hned devět obrázků, které mají podobný nebo stejný námět.

Aranžování  – inspirativní superfotogalerie

Vždy se však na taková seskupení předmětů musíme dívat jako na celek. Různorodé soubory mohou být na pohled velmi zajímavé, stejně tak náhodné rámy mohou vypadat velmi dobře, pokud však jako celek budou působit esteticky. Jestliže máte v úmyslu vystavit jen několik předmětů, důraz by měl být kladen na to, aby byly tyto předměty v souladu se stylem místnosti.

Při vystavování předmětů může skvěle zapůsobit také humorný prvek. Zkuste najít například nějaké zajímavé texty v černobílém provedení ze starých magazínů či novin a vystavit je v odpovídajících rámečcích. Dosáhnete tak zajímavým způsobem odlehčeného dojmu.

Velmi často jsou pro dosažení dobrého efektu vystavovány přírodní objekty, zajímavé kusy dřeva, samorosty, šišky, krásné listy, které můžete vylisovat, nechat zarámovat a sestavit z nich krásnou podzimní kompozici. Také mořské mušle anebo objekty z nich vytvořené mohou dodat interiéru specifický ráz.

V každém interiéru vždy nejvíc zaujmou neobvyklé předměty, které by nikdo na daném místě nečekal.

Při sestavování předmětů do vhodných skupin se řiďte citem a intuicí. A až budete mít předměty uspořádané podle svého vkusu, může se pokusit o jejich vhodné nasvícení. K osvětlení obrazů se bude zvlášť hodit šikmé bodové světlo směřující od stropu na stěnu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: victoriadreste.blogspot.com, shell-decor.com, houzz.com, cococozy.com, stagetecture.com, peltierinteriors.com, decoratingdenblog.com, figstores.com, southernliving.com, anncarpenterdesigns.com, materialgirlsblog.com, homegoods.com, oetgendesign.com, ariannabelle.com, mydesignthos.blogspot.com, net-vignette.com, homedit.com, theenchantedhomne.blogspot.com, digsdigs.com, goodlifeofdesign.blogspot.com, homechunk.com, potterybarn.com, theblog.qccareerschool.com, squarestate.net, home-design-information.com, bradpike.com, css2psd.com, orsamaggiorevintage.blogspot.com, everythingin3s.com

8.11.2013 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist