Otevřete svůj obývák, jídelnu i kuchyň

Multifunkční zóna spojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj je dnes ve většině domácností samozřejmostí. Pomáhá pospolitosti rodin, protože všichni její členové tráví více času spolu. Kamenem úrazu ale může být snaha ji funkčně a vkusně zařídit. S tím vám teď poradíme.

15ph119925-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: IKEA

Společenská zóna, je prostor, který slouží k setkávání rodinných příslušníků a tím upevňuje vzájemné vztahy. Navíc tato dispozice bytu umožňuje volný pohyb hostů pouze ve vymezeném prostoru. Díky tomu, že je intimní zóna, jako jsou ložnice a koupelna včetně WC, oddělená, neměla by návštěva „zabloudit“ do vašeho soukromí.

Proč jsou tak oblíbené propojené zóny

Nespornou předností je už zmíněné upevňování rodinných a obecně společenských vazeb, které jsou značně ohroženy hlavně kvůli hektickému životnímu stylu. Když se tady členové rodiny sejdou, jsou spolu při vaření, jídle, vypracovávání úkolů do školy či řešení pracovních povinností. Přitom lze snadno naplánovat společný víkend, dovolenou nebo probrat, kdy se zavolá údržbář či se bude v jídelně malovat.

Společný prostor by měl být přehledný, světlý a vzdušný, aby působil na obyvatele uklidňujícím dojmem. Zároveň je příjemné, že by ho neměly dělit ani žádné bariéry typu vyvýšený schod nebo klouzající koberce.

Co dělat, když máte radši klid

Jako všechno, tak i toto moderní uspořádání nemusí „sedět“ úplně každému. Zvláště kuchyňské pachy, vznikajícími během vaření, mohou ostatním při jejich činnostech vadit. Příjemná není ani nezbytná hlučnost, která je typická pro mixéry, šlehače apod. S nežádoucím odérem si prý však snadno poradí skutečně funkční digestoře. A ruch je pro spoustu osob naopak příjemnou ochranou proti depresivní samotě.

Vyřeší to ostrůvky a posuvné stěny

Kompromisy patří k životu. Ani bytoví architekti se bez nich neobejdou. Pokud chtějí některé své váhavé klienty o skvělé volbě v podobě multifunkční zóny, mohou zvolit méně revoluční řešení. Jsou jimi polopříčky či kuchyňské niky.

Elegantním řešením jsou prosklené stěny s posuvnými dveřmi. Ty sice jednotlivé místnosti opticky propojují, ale stačí jen zatáhnout dveře a dojde k poměrně velkému odhlučnění. Navíc tyto stěny disponují zajímavými dekory, takže často přispívají designovému vybavení interiéru.

 

8.7.2020 4:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist