Otevřený a uzavřený sprchový kout: výhody a nevýhody

Uvažujete o rekonstrukci staré koupelny nebo stavíte dům, jehož součástí bude koupelna zcela nová? Pak jste určitě neopomněli zvážit, zda do ní umístíte také sprchový kout a jak by asi měl vypadat. Pokusili jsme se pro vás shrnout možné výhody a nevýhody uzavřených a otevřených sprchových koutů. Ať už se ale rozhodnete jakkoli, vězte, že vhodně zvolený sprchový kout vám nejen ušetří místo a problémy s hygienou v početnější domácnosti, ale především může vaše obydlí esteticky pozvednout.

112448-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Sprchový kout dávno není v českých domácnostech žádnou novinkou  a v poslední době je jeho existence zejména v moderním interiéru považována za samozřejmost. V bytech uspoří hodně místa v případě malometrážní koupelny, v nových domech pak bývá vhodnou alternativou ke klasické vaně, buď jako součást jedné velké koupelny nebo v samostatné místnosti zpravidla v jiném podlaží.

Při volbě toho pravého sprchového koutu je důležité zohlednit kromě jeho velikosti také fakt, zda se bude jednat o kout uzavřený, tedy odddělený od okolního prostoru, nebo otevřený, tedy de facto průchozí. Obě možnosti mají svá pro i proti a záleží jen na vás a vašich potřebách a pocitech, kterou z nich upřednostníte.

Uzavřený sprchový kout budou volit patrně ti, kteří osobní hygienu považují za poměrně intimní záležitost a potrpí si při ní na soukromí. To je jeho hlavní výhoda. Sprchové závěsy většinou už nahradily mnohem lépe vypadající skleněné dveře a zástěny, které se vyrábí ve variantách od zcela transparentních přes poloprůhledné až po matné čili takřka neprůhledné. Tento materiál sice také zabrání rozstřikování vody po okolí, ale jeho velkou nevýhodou je poměrně náročná údržba.

Velká inspirativní galerie sprchových koutů

Na skle totiž ulpívají kapky vody, což může být problém hlavně v oblastech s tvrdší vodou. Pak by se měla skleněná zástěna umývat a utírat po každém použití. Dalším nezanedbatelným plus je skutečnost, že při sprchování se uvnitř uzavřeného koutu kumuluje teplo z proudící vody. Což oceníte hlavně ve chvíli, kdy je teplota v koupelně proklatě nízko a máte tak možnost rychleji se zahřát. Také je v nich více pamatováno na ukládání hygienických potřeb.

S otevřenými sprchovými kouty se setkáte především v místech, kde musí být sprchy přístupné většímu množství lidí, tedy ve veřejných lázních, bazénech, v saunách. Své místo si však začínají vydobývat i v domácnostech a to jak v interiérech, tak i například uprostřed zelených zahrad. Nespornou výhodou otevřených sprchových koutů je logicky to, co jsme u uzavřených koutů označili za nevýhodu. Tedy žádná starost o vzhled skleněných zástěn. Jejich otevřenost navíc provzdušňuje a rozšiřuje většinou stísněnější atmosféru koupelny, navozuje pocit celistvosti a propojení s okolním prostorem a skýtá fantastickou možnost užívat si při sprchování pohled z oken do volné krajiny. Někomu ovšem tato otevřenost nemusí úplně vyhovovat a pocitově dá přednost fyzickému oddělení sprchovacího místa od zbývajícího prostoru. Otevřené kouty jsou také výborným řešením do bezbariérových domácností a využít se dají rovněž jako exteriérová varianta k venkovnímu bazénu nebo k vytvoření romantického zahradního zákoutí. V těchto případech byste se sklem totiž asi nepochodili…

Při výběru toho pravého sprchového koutu přesně odpovídajícího vašim potřebám a představám se nebojte oslovit renomovaného designéra. Pak si můžete být jisti, že vaše volba bude nejen praktická a účelná, ale především dobře vypadající!

Adéla Rezková

Fotografie:freshome.com, home-designing.com, cococozy.com

25.2.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist